Urządzenie, które jest potrzebne w skrajnych sytuacjach występowania trudności oddechowych to respirator. Axcent Medical LYRA zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na tlen. Nie bez powodu nazywane jest „sztucznym płucem”. Choć to, jak wygląda respirator, ma niewiele wspólnego z prawdziwym narządem. Jego działanie skutecznie zastępuje lub wspomaga pracę mięśni, biorących udział w oddychaniu.

axcent medical lyra

Respirator budowa

Warto dobrze zrozumieć i w pełni docenić zasoby medyczne, którymi współcześnie dysponujemy. Wyjaśnijmy zasadę działania respiratora. W nowoczesnych urządzeniach tego typu podstawą mechanizmu jest dodatnie ciśnienie. Wytwarzane jest ono bezpośrednio w płucach. Wówczas powietrze jest wtłaczane za pomocą intubacyjnej rurki dotchawiczej. Innym sposobem wentylacji mechanicznej jest wytworzenie ujemnego ciśnienia na zewnątrz organizmu. Związane jest to ze zwiększeniem objętości klatki piersiowej poprzez jej zasysanie.

W tym miejscu należy podkreślić, że dostarczanie tlenu może odbywać się nieinwazyjnie. W połączeniu sesji wentylacji mechanicznej oraz samodzielnego oddychania pacjenta. Stosuje się tu maskę. Może odbywać się także w sposób inwazyjny. Wariant ten związany jest z zabiegiem tracheotomii. Jest to niezbędne do wprowadzenia oddychania zastępczego.

Respirator szpitalny cena

Kliniczne zastosowanie respiratora możemy zaobserwować przede wszystkim w obszarze anestezjologii. Jest to podstawowy element aparatury wykorzystywanej podczas znieczulenia. W tym przypadku dzięki respiratorowi dostarczane są gazy i para z urządzenia przez układ oddechowy pacjenta. Ponadto sprzęt do wentylacji jest nieodłączną częścią wyposażenia sali operacyjnej. Ważny jest na oddziale intensywnej terapii oraz oddziale neonatologi.

W związku z koniecznością szybkiej reakcji i utrzymania podstawowej funkcji życiowej, jaką jest oddychanie. Niezbędne stało się wprowadzenie na rynek respiratorów transportowych, łatwych do przemieszczenia. Przenośne respiratory główne zastosowanie znalazły w karetkach pogotowia. Umożliwiły natychmiastowe działanie personelu medycznego w krytycznych przypadkach zaburzenia czynności oddechowych.

Nowoczesna medycyna nie zapomniała również o pacjentach, którzy wymagają stałego lub okresowego dostarczania tlenu. Istnieją urządzenia dostosowane do warunków domowych. Dzięki temu pacjent może otrzymywać ciągłą pomoc w przyjaznym dla siebie środowisku. Cena respiratorów uzależniona jest od ich funkcjonalności i mnogości użytych opcji.

Respirator stacjonarny

Oferta sprzętu medycznego w obszarze respiratorów stale się rozwija. Ostatni kryzys zdrowotny popchnął technologię jeszcze bardziej do przodu. Nowoczesne urządzenia monitorują coraz bardziej szczegółowe parametry. Wyposażone są w dotykowe ekrany o wysokiej rozdzielczości. Nie wymagają stałego zasilania. Ich kompleksowe działanie opiera się na połączeniu wielu trybów wentylacji, do których należą m.in.

Wentylacja CMV ciągła wentylacja wymuszona;
Wentylacja Assist/Control (A/C);
Wspierana wentylacja mechaniczna (AMV);
Przerywana wentylacja wymuszona (IMV);
Synchronizowana przerywana wentylacja obowiązkowa (SIMV);
PSV wentylacja wspomagana ciśnieniowo;
Wentylacja z ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (CPAP). Tryb ten obejmuje dodatnie ciśnienie końcowo-wydechowe (PEEP). Ciśnienie końcowo-wydechowe (EEP). Dodatnie wdechowe ciśnienie w drogach oddechowych (IPAP). Ciągłe ciśnienie rozdymające (CDP) oraz CPPB, czyli oddychanie z ciągłym ciśnieniem dodatnim.
Wentylacja z uwalnianiem ciśnienia (APRV);
Wentylacja z odwrotnym stosunkiem I:E kontrolowana ciśnieniem (PCIRV);
Wymuszona wentylacja minutowa (MMV) inaczej zwana minimalną objętością minutową (MMV). Zwiększoną objętością minutową (AMV) lub rozszerzoną wymuszoną objętością minutową (EMMV).
Fala zakażeń, która dotknęła nas w ostatnim czasie, sprawiła, że respiratory stały się sprzętem niezwykle pożądanym. To urządzenia, które poza codziennymi warunkami klinicznymi, stanowią obecnie główne narzędzie łagodzenia skutków epidemii. Ich wartość zyskała również wymiar społeczny.

Respiratory Axcent Medical LYRA

Kompaktowy wentylator z napędem turbinowym obejmuje nieinwazyjną i inwazyjną wentylację. Nadaje się do leczenia większości pacjentów. Axcent Medical LYRA jest wszechstronnym urządzeniem dla całej służby zdrowia. Kompleksowe tryby wentylacji, w tym APRV, PRVC, NIV są dostępne dla wszystkich potrzeb i typów pacjentów.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.