Proces oddychania jest jedną z podstawowych funkcji życiowych człowieka. Ostatnie okoliczności, które dotknęły społeczeństwo w zasięgu globalnym sprawiły, że swoboda oddechu nabrała wyjątkowej wartości.

Profesjonalne Respiratory Transportowe Axcent Medical Musca  x1 ix 2


Podczas występowania trudności związanych z zaspokojeniem zapotrzebowania organizmu na tlen – konieczna jest niezwykle szybka reakcja. Pomoc w kwestii zastąpienia lub wspomagania czynności oddechowych przynoszą tak pożądane w ostatnim czasie respiratory, jednak aby działania medyczne przeprowadzone były w sposób natychmiastowy, w każdym miejscu i czasie – konieczna jest możliwość łatwego przenoszenia tych urządzeń. Idąc za taką potrzebą technologia medyczna przyniosła nam przenośne respiratory do wspomagania oddechu.

Respirator – jak działa?

Zasada działania przenośnych urządzeń wentylacyjnych nie różni się od respiratorów stacjonarnych. W obu przypadkach mechanizm ma na celu zastąpienie lub wspomaganie pracy mięśni, biorących udział w oddychaniu. Funkcjonowanie tej aparatury opiera się najczęściej na dodatnim ciśnieniu wytwarzanym bezpośrednio w płucach.


Obecnie mamy dostępne dwa typy przenośnych respiratorów do wspomagania oddechu. Podstawą są urządzenia przeznaczone są do krótkotrwałej wentylacji – jedynie na czas przemieszczenia pacjenta do pożądanej lokalizacji. Poza nimi – istnieją również respiratory stacjonarno-transportowe z możliwością zastosowania w trybie długofalowym.

Zastosowanie respiratorów transportowych

Konieczność prowadzenia wentylacji zastępczej może zaistnieć w różnorodnych warunkach – zarówno szpitalnych, jak i pozaszpitalnych. Respirator transportowy jest wówczas urządzeniem pierwszego rzutu.
Stanowi on podstawowe wyposażenie karetki pogotowia, wspomaga transport pacjentów między oddziałami, a także przynosi komfort i umożliwia w miarę normalne funkcjonowanie w warunkach domowych.

Respirator – budowa

Kluczowe dla wyposażenia przenośnego respiratora medycznego są takie elementy jak: układ jednorazowego lub wielorazowego użytku, zastawka, przewód zasilający, butla tlenowa, reduktor z przepływomierzem, zastawka PEEP, filtry, torba transportowa oraz maski silikonowe. Oprócz tego - nowoczesna aparatura medyczna zawiera rozwiązania daleko odbiegające od podstaw, które w dużym stopniu ułatwiają obsługę respiratora. Przy ich zastosowaniu monitorowanie parametrów jest intuicyjne i klarowne.


Rynek sprzętu medycznego oferuje nam przenośne respiratory obsługiwane przez aplikację głosową, czy też urządzenia wyposażone w dotykowy ekran. Istotne jest również wyposażenie respiratorów w systemy alarmowe, oparte o sygnał dźwiękowy oraz wizualny.


Rozbudowane funkcje i wprowadzanie wszelkich udogodnień dla pacjenta sprawia, że minimalizacja skutków choroby staje się dużo bardziej efektywna. Co istotne - w obecnej sytuacji dostępność urządzeń tego typu daje nadzieję na lepsze funkcjonowanie pacjentów w niezwykle trudnych warunkach epidemii.

Przenośne  respiratory Axcent Medical Musca  x1 i x2

Axcent Medical Musca  x1 i x2 to kompaktowe respiratory odpowiednie do sytuacji awaryjnych i pomocy w sytuacjach kryzysowych. Axcent Medical Musca  x1 i x2 znajdą zastosowanie w karetkach pogotowia, miejscach publicznych, a także do transportu wewnątrzszpitalnego i międzyszpitalnego.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.