W dzisiejszym świecie pełnym stresu i pośpiechu, dbanie o własne zdrowie staje się niezwykle istotne. Udar mózgu to jedna z najpoważniejszych jednostek chorobowych, która dotyka osoby w każdym wieku. Co trzeci udar powoduje śmierć i trwałą niepełnosprawność (źródło: zapobiegam.pl). Zrozumienie czynników ryzyka i wiedza na temat metod zapobiegania udarowi mózgu jest kluczowa, jeśli chcesz zadbać o zdrowie swoje i bliskich. Co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru? 

Kontroluj ciśnienie krwi

Regularne monitorowanie ciśnienia krwi to najważniejsza kwestia. Dlaczego? Ponieważ nadciśnienie jest jednym z głównych czynników ryzyka udaru mózgu. Optymalne ciśnienie krwi występuje, gdy ciśnienie skurczowe wynosi około 120 mm Hg, a rozkurczowe 80 mm Hg. Uwaga: nie można i nie powinno się bagatelizować nawet nieznacznie podwyższonego ciśnienia. Szczególnie istotne jest też stosowanie ciśnieniomierzy z funkcją wykrywania migotania przedsionków, ponieważ zaburzenia rytmu serca często prowadzą do zatorów i powikłań sercowo-naczyniowych, czyli właśnie m.in. udaru mózgu. Regularnych i dokładnych pomiarów można dokonać przykładowo ciśnieniomierzem NOVAMA Comfort X AF. W przypadku wykrycia zbyt wysokiego ciśnienia krwi, ważne jest podjęcie odpowiednich środków w celu obniżenia go do poziomu właściwego. Czasami zmiana stylu życia, i regularna aktywność fizyczna (np. spacer, pływanie lub jazda na rowerze przez co najmniej godzinę dziennie), może być wystarczająca. W niektórych przypadkach konieczne może być jednak sięgnięcie po leki obniżające ciśnienie. Zaopatrz się już dziś w ciśnieniomierz  NOVAMA Pro Blue, aby każdego dnia być w stanie samodzielnie kontrolować ciśnienie krwi. 

Jak uniknąć udaru mózgu? Profilaktyka

Czym jest udar mózgu i jak go uniknąć?

Udar mózgu jest zaburzeniem czynności mózgu (miejscowym lub całkowitym), które powstaje w wyniku patologii naczyniowych. Statystyki są nieubłagane. Na dzień dzisiejszy jest to jednostka chorobowa, która dotyka co szóstego osobę na świecie. Chcąc lepiej zadbać o własne zdrowie i uniknąć udaru mózgu należy przyjrzeć się własnym nawykom. Bardzo istotna jest tu jakość posiłków, które spożywa się każdego dnia, Warto także zweryfikować częstotliwość sięgania po różnego rodzaju używki. Nie bez znaczenia pozostaje dodatkowo BMI, czyli stosunek wagi do wzrostu osoby. Wskaźnik ten może służyć bowiem jako wstępna ocena ryzyka związanego z nadwagą lub otyłością.

Postaw na zdrowszy tryb życia

Zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna i kontrola masy ciała odgrywają więc istotną rolę w profilaktyce udaru mózgu. Unikanie używek, takich jak alkohol i tytoń, także wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym udaru mózgu. Stopniowe wprowadzanie zdrowszych nawyków do Twojego życia z pewnością przyczyni się do utrzymania optymalnego stanu zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Wszystko to zmniejsza ryzyko udaru mózgu.

Profilaktyka udaru mózgu – o czym jeszcze pamiętać?

W kontekście profilaktyki udaru mózgu nie możesz zapomnieć także o regularnych badaniach kontrolnych. Wizyty u lekarza pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia ogólnego oraz identyfikację czynników ryzyka udaru mózgu, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu i choroby serca.

 

Zwróć też uwagę na edukację zdrowotną swoją, ale też swoich bliskich. Świadomość objawów, z którymi wiąże się udar mózgu oraz wiedza na temat pierwszej pomocy może przyczynić się do szybkiej interwencji i zmniejszenia skutków udaru. Dzielenie się wiedzą na temat czynników ryzyka oraz zdrowych nawyków może przynieść korzyści w zapobieganiu udarom mózgu.

Podsumowanie

Pamiętaj, że profilaktyka jest kluczem do utrzymania zdrowia i zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru mózgu. 

Aby uchronić się przed udarem mózgu, pamiętaj o:

  • regularnej kontroli prawidłowego ciśnienia krwi, 

  • zdrowej diecie,

  • aktywności fizycznej,

  • unikaniu używek (alkoholu, tytoniu),

  • regularnych wizytach u lekarza,

  • kontroli masy ciała (wskaźnik BMI),

  • edukacji zdrowotnej i przekazywaniu wiedzy na temat udaru mózgu innym.


Novamed dołącza do akcji zapobiegam.pl zorganizowanej przez Fundację Udaru Mózgu. Ma ona na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat wczesnych sygnałów ostrzegawczych, czynników ryzyka oraz metod zapobiegania udarom mózgu. Kampania regularnie publikuje i szerzy istotne informacje dotyczących m.in. wczesnych symptomów udaru, znaczenia szybkiej reakcji oraz prozdrowotnych działań profilaktycznych. Takie kampanie przyczyniają się do zmniejszenia częstości występowania udarów oraz minimalizacji ich negatywnych skutków, dlatego jako lider dystrybucji sprzętu medycznego, bardzo chętnie przyłączamy się do tej inicjatywy.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.