Istnieje wiele różnych modeli aparatów do pomiarów ciśnienia krwi. Poniżej zobacz przykłady różnych ciśnieniomierzy według podziału na elektroniczne i do ręcznego pomiaru. Zapoznaj się z ich charakterystyką i zaletami. Zobacz także różne funkcje jakie mogą posiadać ciśnieniomeirze elektroniczne

 

Elektroniczne

Do ręcznego pomiaru

Ciśnieniomierz półautomatyczny Ciśnieniomierz zegarowy

półautomatyczne

zegarowe
Ciśnieniomierz automatyczny Ciśnieniomierz kolumnowy
automatyczne (naramienne) kolumnowe
Ciśnieniomierz nadgarstkowy  
nadgarstkowe  

 

Ciśnieniomierze automatyczne. Zdecydowanym plusem ciśnieniomierzy automatycznych jest łatwość obsługi, możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz natychmiastowe wyniki pojawiające się na ekranie aparatu. Ciągłe badania i poddawanie tych urządzeń walidacji klinicznej przez niektóre firmy medyczne sprawia, że ciśnieniomierze automatyczne mogą być stosowane przez coraz szersze grono odbiorców, między innymi osoby z nieregularnym biciem serca w tym z arytmią, kobiety ciężarne oraz cierpiących na syndrom i/lub nadciśnienie białego fartucha. Wspomnieliśmy o walidacji, czyli badaniu ciśnieniomierzy przez odpowiednie podmioty. Niezwykle ważne jest by Twój ciśnieniomierz posiadał taką walidację i spełniał normy CE (dyrektywy wyrobów medycznych), wtedy masz pewność, że sprzęt którego używasz jest bezpieczny. Niektóre ciśnieniomierze posiadają również, oprócz atestów pozytywną opinię i są zatwierdzane przez ESH, czyli Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego 

Ciśnieniomierze półautomatyczne. Ich budowa przypomina klasyczne ciśnieniomierze wykorzystywanych do pomiaru ręcznego czyli zegarowe. Składają się z mankietu i gruszki, ale zamiast zegara lub kolumny, w gruszce oprócz pompki wbudowany jest ekran LCD, na którym odczytujemy wyniki pomiaru.

Korzyści płynące z posiadania ciśnieniomierza półautomatycznego:

  • badanie ciśnienia metodą tradycyjną z elektronicznie wyświetlanym wynikiem
  • ekki i komfortowy w transporcie
  • wykonanie badania dla laika będzie proste a wyniki łatwe do odczytania
  • przydatny dla lekarzy i pielęgniarek, gdy liczy się ekspresowy wynik

 

Ciśnieniomierze automatyczne naramienne. Składają się z aparatu z wyświetlaczem (pełniącego również rolę pompki), podłączane do mankietu za pomocą przewodu ze specjalnego tworzywa (rurki). Po umieszczeniu mankietu na przedramieniu, czyli pomiędzy ramieniem a łokciem i wydaniu odpowiedniego polecenia poprzez naciśnięcie guzika, ciśnieniomierz mierzy ciśnienie. Powietrze jest wtłaczane do balonu, który znajduje się wewnątrz mankietu, następnie aparat automatycznie wypuszcza powietrze i wyświetla wynik ciśnienia skurczowego, rozkurczowego oraz pulsu.

Funkcje i dodatkowe opcje w ciśnieniomierzach automatycznych naramiennych.

T3 Funkcja służy do sprawdzenia średniej wartości ciśnienia tętniczego krwi.< Średnia jest wyświetlana po dokonaniu 3 pomiarów w ciągu 15 minut z zachowaniem 2-3 minutowych odstępów między badaniami. Korzyści dla pacjenta: pozwala na ograniczenie błędów w zakładaniu mankietu, złego podłączenia rurki do aparatu ciśnieniomierza, syndromu białego fartucha, błędnego dopasowania mankietu (za mały lub za duży)

IHB Irregular Heartbeat – jest to wskaźnik nieregularnej pracy serca w tym arytmii. Korzyści dla pacjenta: pacjenci mający kłopoty z nieregularną pracą serca w tym z arytmią serca powinni wybierać wyłącznie ciśnieniomierze dostosowane do ich potrzeb z oznaczeniem IHB. Zwykły aparat automatyczny może podać nieprawidłowy wynik, lub w ogóle nie zmierzy ciśnienia.

Fuzzy Logic Zaawansowana technologia dokonywania pomiarów ciśnienia, polegająca między innymi na automatycznym dostosowaniu poziomu wypełnienia mankietu powietrzem do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Korzyści dla pacjenta: funkcja ta zapewnia najwyższą możliwą dokładność w pomiarze ciśnienia. Pomaga wykluczyć ewentualny błąd w podłączeniu mankietu.

Pamięć własna Port usb umożliwia połączenie ciśnieniomierza z komputerem. Korzyści dla pacjenta: możliwość obserwowania wyników ciśnienia na wykresach generowanych automatycznie przez komputer, przechowywanie danych na twardym dysku Wysłanie danych o wynikach lekarzowi za pomocą e-mail.

Podświetlenie ekranu Funkcja umożliwiająca odczyt wyników z dodatkowym oświetleniem. Korzyści dla pacjenta: osoby o słabszym wzroku mogą dodatkowo wyraźniej zobaczyć wynik, nawet jeśli w pomieszczeniu nie jest wystarczająco jasno. Możliwość odczytywania wyników nawet w nocy.

Różne rozmiary ekranu Od ekranów o minimalnej wielkości do najnowszych dużych rozmiarów ekranów ciekłokrystalicznych o wielkości nawet 90 cm². Korzyści dla pacjenta: możliwość dopasowania wielkości wyświetlacza do potrzeb osoby badającej ciśnienie, duże ekrany doskonale spełniają swoją rolę w przypadku osób niedowidzących.

Mankiet do ciśnieniomierza Istnieją różne rozmiary mankietów, inne dla osób bardzo szczupłych, tęgich etc. Dzięki zunifikowanym końcówkom z jednego ciśnieniomierza może korzystać kilka osób, podłączając inny mankiet. Mankiet jako część ciśnieniomierza narażoną na największą zużywalność, należy co jakiś czas wymieniać. Korzyści dla pacjenta: dopasowanie mankietu do wielkości ramienia, ma fundamentalne znaczenie dla wyników pomiarów ciśnienia. Źle dopasowany mankiet spowoduje zafałszowanie wyników.

Bezpieczeństwo kobiet w ciąży Ciśnieniomierze są czułe i badane pod kątem użytkowania ich przez kobiety w ciąży. Korzyści dla pacjenta: u kobiet ciężarnych w wyniku nie rozpoznanego nadciśnienia może dojść do poważnych powikłań takich jak np. hipotorfia (zatrzymanie wzrostu płodu), białkomocz, gestoza, stan przedrzucawkowy i w konsekwencji rzucawka.

Małe wymiary Stabilna obudowa, elegancki wygląd, cicha praca aparatu dodatkowe torby do przewożenia ciśnieniomierzy. Korzyści dla pacjenta: ciśnieniomierz można w łatwy sposób spakować i zabierać ze sobą zarówno w długie podróże jak i mieć np. w biurku w pracy, jeśli zachodzi konieczność częstych pomiarów. Gdziekolwiek mierzymy ciśnienie możemy robić to w dyskretny sposób

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.