Co należy wiedzieć by skutecznie i prawidłowo mierzyć ciśnienie? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami, dzięki którym wiarygodnie zmierzysz swoje ciśnienie krwi.

Etapy prawidłowego mierzenia ciśnienia.

Przygotowanie do pomiarów. Na początku przeczytajcie dokładnie instrukcję, niezależnie od tego jaki typ ciśnieniomierza wybraliście. Jeśli jest to ciśnieniomierz automatyczny naramienny z mankietem, przeprowadźcie najpierw test, sprawdźcie rozmiar mankietu, przymierzcie go, zapoznajcie się z przyciskami oraz ich opisami.

 • wybierając ciśnieniomierz zegarowy (kolumnowy) napompujcie mankiet, następnie zwolnijcie zawór blokady powietrza, sprawdźcie działanie zegara/kolumny
 • w ciśnieniomierzach nadgarstkowych działanie sprawdzamy w podobny sposób, poziom naładowania baterii i prawidłowe pompowanie powietrza.

Zapoznaliście się z instrukcją, ciśnieniomierz działa tak jak powinien, kolejny krok:

 • przygotowanie kartki i długopisu (pomiar ciśnieniomierzem zegarowym kolumnowym) lub dzienniczka pomiarów, ewentualnie komputera (podłączenie aparatu ciśnieniomierza przez port USB), chyba że Wasz ciśnieniomierz posiada pamięć własną i nie ma konieczności zapisywania wyników
 • podpórkę pod rękę – stabilną
 • poproście domowników, żeby pozwolili Wam odpocząć przez 15 minut, usiądźcie wygodnie w fotelu.

Uwaga! Pół godziny przed pomiarem, nie należy:

 • uprawiać sportu
 • palić tytoniu
 • pić kawy
 • pić alkoholu
 • jeść obfitych posiłków
 • również gorączka ma wpływ na zawyżanie wyników ciśnienia.

Można już przystąpić do badania, podwiń rękaw ubrania.

 • mankiet – trzeba uważać, żeby koszula, czy bluzka nie zwinęły się tworząc dodatkową opaskę uciskową, dlatego poleca się zupełne pozbawienie odzieży ramienia na którym będzie założony mankiet,
 • ciśnieniomierz nadgarstkowy – teoretycznie nic nie może go uciskać, ale tak jak w przypadku mankietu, podwinięty rękaw może uciskać tętnicę w innym miejscu, co zmieni przepływ krwi, a zarazem wynik pomiaru, dlatego, jeśli odzież nie jest naprawdę luźna, należy ją zdjąć.

Spełniliśmy powyższe warunki zakładamy mankiet (nad zgięciem łokcia)/ciśnieniomierz nadgarstkowy (na nadgarstek) zgodnie z instrukcją, z którą wcześniej się zapoznaliśmy: Załóż mankiet ciśnieniomierza 1-2 cm nad zgięciem. Uwaga: używając ciśnieniomierza naramiennego z mankietem, ciśnienie mierzymy na lewym przedramieniu w odległości 2-3 cm od zgięcia łokcia, ale jeśli lekarz zaleci by najpierw zmierzyć ciśnienie na obu kończynach i sprawdzić, na której będzie wyższe i kolejnych pomiarów dokonywać już konsekwentnie tam gdzie ciśnienie okazało się wyższe należy zastosować się do instrukcji lekarza. Osoby przewlekle chore, starsze i/lub przyjmujące leki na różne schorzenia, na nieregularną pracę serca w tym arytmię mogą uzyskać zalecenie by pomiarów dokonywać również w pozycji leżącej – również o tym decyduje lekarz. 

Podpieramy rękę, tak aby znajdowała się na poziomie serca. Podeprzyj rękęJeśli ręka nie jest stabilnie podparta, zaczynamy nieświadomie wykonywać ćwiczenia izomeryczne, czyli napinać mięśnie, a takie działanie może zmienić wynik naszego ciśnienia rozkurczowego aż o 10 mm Hg. 

Włączamy aparaturę – lub wykonujemy pomiar ciśnieniomierzem zegarowym (kolumnowym). Uwaga: korzystając z funkcji T3 należy pamiętać, by pomiarów dokonać w ciągu 15 minut, zachowując 2-3 minutowe odstępy między kolejnymi badaniami a następnie nacisnąć przycisk z oznaczeniem T3 – ciśnieniomierz wyświetli średnią wartość ciśnienia krwi z trzech pomiarów. Ręka musi być cały czas stabilnie podparta a pozycja do pomiaru nie zmieniona, co oznacza że w czasie badań jak i przerw między nimi nie powinno się rozmawiać, pić, jeść i wykonywać innych czynności, ponieważ każda aktywność wpłynie na zafałszowanie wyników ciśnienia.

Ciśnieniomierz zakończy badanie najczęściej sygnałem dźwiękowym, następnie:

 • notujemy wyniki ciśnienie skurczowe, rozkurczowe oraz tętno
 • godzinę wykonania badania
 • rozmiar mankietu jeśli go używaliśmy

W notatkach powinny się znaleźć również informacje o lekach które przyjmowaliśmy tego dnia, stresie, wysiłku fizycznym, dodatkowo warto notować i zaznaczać wszelkie znaczące zmiany w samopoczuciu np. uczucie przyspieszonego bicia serca lub bicie serca bez zmian przy dużym wysiłku.

O czym powinniśmy jeszcze pamiętać mierząc ciśnienie?

Żeby uzyskać wiarygodny efekt z domowych pomiarów ciśnienia, trzeba być konsekwentnym i wykonywać je dwa razy dziennie o stałych porach, przez co najmniej tydzień czasu (siedem dni). U osób przyjmujących leki na schorzenia serca lub inne, pomiarów dokonuje się przed przyjęciem leków. Lekarz uzyskując wynik takiej siedmiodniowej sesji pomiarowej, wyliczy średnią z ostatnich sześciu dni. Osoby cierpiące na nieregularną pracę serca w tym arytmię mogą również mierzyć ciśnienie w domu, ale należy wybrać ciśnieniomierz z oznaczeniem IHB (Irregular Heartbeat). Denerwujesz się lub czujesz ekscytację na myśl o wizycie u lekarza? Jeśli zauważysz, że Twoje ciśnienie w trakcie pomiaru domowego podnosi się, skonsultuj się ze swoim lekarzem, być może cierpisz na odwrócone nadciśnienie białego fartucha.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.