Nagłe i niepokojące objawy mogą stanowić wczesne sygnały ostrzegawcze udaru mózgu. Rozpoznanie tych znaków i szybka reakcja może być kluczowa w ratowaniu życia i minimalizowaniu długoterminowych skutków zdrowotnych. Poznaj 10 symptomów, których nie wolno Ci zbagatelizować.


Rozpoznawanie wczesnych objawów udaru mózgu


Znajomość objawów udaru mózgu jest niezwykle istotna. Znanych jest wiele przypadków, w których ludzie doświadczyli pierwszych wczesnych symptomów udaru lub zauważyli je u kogoś innego i niestety całkowicie je zbagatelizowali! Wczesna identyfikacja tych objawów może pozwolić na szybką interwencję medyczną, co z kolei może znacząco zwiększyć szanse na pełne wyzdrowienie oraz minimalizację długoterminowych skutków. Wiedza na temat objawów udaru może umożliwić osobom w otoczeniu jego rozpoznanie u innych osób, co jest kluczowe dla szybkiej reakcji i udzielenia pomocy. Każdy z nas powinien znać objawy udaru mózgu, aby móc skutecznie zareagować w każdej sytuacji i niezależnie od warunków, czy środowiska, w którym się znajduje. Bagatelizowanie oznak może skończyć się tragicznie.

Pamiętaj: zlekceważenie wczesnych objawów udaru mózgu może prowadzić do poważnych i trwałych uszkodzeń mózgu, a nawet śmierci. Warto zdawać sobie sprawę, że każde opóźnienie w udzieleniu pomocy medycznej może mieć poważne konsekwencje dla pacjenta.

Wczesne objawy udaru mózgu. 10 symptomów

Jak rozpoznać stan przed udarem mózgu i jak się chronić?


Wczesne objawy udaru mózgu mogą obejmować m.in. problemy z mową, zaburzenia widzenia oraz silny ból głowy. Szybka reakcja i pomoc medyczna mogą wpłynąć na dalsze leczenie i rehabilitację. Udar powoduje m.in. odcięcie tlenu dla komórek nerwowych. Jeśli komórki zostaną go pozbawione na zaledwie kilka minut, obumierają. Dlatego osoby dotknięte udarem często są narażone na niepełnosprawność. Chorobą, która czterokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu, jest też nadciśnienie tętnicze. Aby uchronić się przed udarem mózgu, warto regularnie sprawdzać ciśnienie krwi. Pomiar umożliwi np. ciśnieniomierz NOVAMA Pro. Ponieważ do zatorów i powikłań sercowo-naczyniowych prowadzą często także zaburzenia w rytmie serca, zwróć szczególną uwagę na funkcję migotania przedsionków. Wybieraj ciśnieniomierze, które są w nią wyposażone. Jednym z nich jest model NOVAMA Comfort+ AF i IHB.

Jak jeszcze można zminimalizować ryzyko wystąpienia udaru mózgu? Pisaliśmy w artykule: Jak uniknąć udaru mózgu – profilaktyka.


Poznaj 10 powszechnych objawów udaru mózgu


Oto wczesne objawy udaru mózgu, na które należy zwrócić uwagę.

Asymetria twarzy, niedowład kończyn – wykrzywiona twarz, drętwienie ramienia lub nogi, zwłaszcza po jednej stronie ciała. Możesz poprosić osobę, u której podejrzewasz nadchodzący udar mózgu, aby spróbowała się uśmiechnąć. Jeśli jeden kącik ust będzie upadał, nie bagatelizuj tego objawu.

Trudność w mówieniu (afazja) – poproś osobę, aby powtórzyła po Tobie słowa: wszystko będzie dobrze. Jeśli będzie miała trudność w wysłowieniu się lub zrozumieniu, co do niej mówisz, nie bagatelizuj tego.

Zaburzenia widzenia – nagła trudność z widzeniem w jednym lub obu oczach.

Silny ból głowy – ból o dużym nasileniu, często z tyłu głowy, bez wyraźnej przyczyny.

Nadwrażliwość na dotyk – unikanie, odskakiwanie w momencie, gdy ktoś nas dotyka. Może występować w różnych częściach ciała.

Brak koordynacji ruchowej – oprócz tego objawu może też wystąpić utrata równowagi.

Trudności z przełykaniem – krztuszenie się przy próbie przełknięcia pożywienia lub wody.

Zawroty głowy – wrażenie wirowania otoczenia, rozmywanie obrazu.

Nagłe problemy z rozpoznawaniem ludzi lub przedmiotów wokół siebie – ogólna dezorientacja to kolejny symptom, którego nie można bagatelizować.

Osłabienie – uczucie ogólnego osłabienia lub wrażenie, jakby za chwilę miało się zemdleć.

Zauważasz u siebie lub kogoś innego któryś z objawów udaru mózgu? Natychmiast wezwij pomoc.

Zadzwoń na numer 112 lub 999 i poinformuj o występujących dolegliwościach i podejrzeniu udaru.

Jeśli w mózgu powstaje zakrzep, opisane wyżej symptomy te mogą się nasilać. Trwa to kilka godzin, a czasem nawet kilka dni.

Novamed dołącza do akcji Fundacji Udaru Mózgu

Novamed wspiera akcję zapobiegam.pl zainicjowaną przez Fundację Udaru Mózgu, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat symptomów, czynników ryzyka oraz sposobów zapobiegania udarom mózgu. W ramach kampanii regularnie udostępniane są istotne informacje dotyczące wczesnych objawów udaru, znaczenia szybkiej reakcji oraz działań profilaktycznych. Wszystko to może znacznie przyczynić się do zmniejszenia częstotliwości występowania udarów oraz minimalizacji ich negatywnych skutków. Jako lider w dystrybucji sprzętu medycznego, z przyjemnością angażujemy się w tę inicjatywę.

Podsumowanie
Każdy wczesny objaw udaru mózgu jest sygnałem, któremu należy przyjrzeć się dokładnie. Bez odpowiedniej uwagi i reakcji może dojść do poważnych konsekwencji dla zdrowia i życia. Zdrowy styl życia, regularne badania oraz świadomość objawów mogą okazać się kluczowe w minimalizacji ryzyka i ochronie zdrowia mózgu.

Jeśli zauważysz którykolwiek ze wczesnych symptomów udaru mózgu u siebie lub u innej osoby, natychmiast skontaktuj się z pogotowiem ratunkowym lub poproś kogoś o pomoc. Czas jest kluczowy w przypadku udaru mózgu, dlatego nie należy zwlekać z reakcją. Zachowując czujność i edukując siebie oraz innych, możemy działać aktywnie na rzecz ochrony naszego zdrowia i minimalizacji ryzyka wystąpienia udaru.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.