,,Czy dziś wieczorem kiedy podbiegłaś do odjeżdżającego autobusu, zaobserwowałaś u siebie przyśpieszony oddech? - myślisz ,, z moją kondycją jest słabo, chyba się starzeję..”

   Czy kiedy bawiłeś się z dzieckiem na placu zabaw w niedzielne przedpołudnie, poczułeś że trudniej się oddycha? - myślisz ,, to dlatego, że dziś jest gorąco a ja po całym tygodniu pracy jestem zmęczony”.

   Czy kiedy wstajesz do pracy, męczysz się przy myciu głowy, ścieleniu łóżka czy podczas ubierania? - myślisz ,, ten stres w pracy mnie wykańcza”

   Kiedy słyszysz jak nad ranem kaszle Twój małżonek - myślisz ,, wszystko to te papierosy, albo coś go rozkłada, nic mu nie będzie”.

Prawdą jest, że: możesz mieć słabą kondycję, masz prawo być zmęczony, stres rzeczywiście może mieć negatywny wpływ na nasz stan zdrowia, a mąż może kaszleć bo rozwija się u niego przeziębienie, bądź też kaszel jest wynikiem palenia, tylko dlaczego w żadnym z tych przypadków nie podejrzewałaś/łaś, iż to mogą być objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc POChP?

Narastające uczucie duszność.

Bez jedzenia człowiek przetrwa 2 tygodnie, bez wody 7 dni, bez tlenu 8 min. Oddychanie jest jedną z podstawowych funkcji życiowych każdego żywego organizmu. Dlatego też uczucie duszności jest bardzo niepokojącym objawem. Zjawisko duszności jest definiowane jako subiektywne odczuwanie braku powietrza w płucach czy trudności z nabraniem powietrza.

Napad duszności może być następstwem kilku czynników:

 • fizjologicznych takich jak wysiłek fizyczny
 • psychologicznych takich jak strach czy zdenerwowanie
 • patofizjologicznych/ chorobowych

Wraz z pojawieniem się uczucia duszności, możemy zaobserwować, iż zwiększa się wysiłek oddechowy, oddech staje się przyśpieszony, płytki, sapiący, wzrasta tętno. U osób, którym brakuje tchu często obserwujemy przodopochylenie sylwetki, odruchowe ułożenie dłoni na kolanach, alternatywnie na stole, krześle na czymkolwiek na czym można się oprzeć. W skrajnych przypadkach chory może chwytać się za klatkę piersiowa na wysokości serca. Przedłużający się incydent duszności wywołuje uczucie strachu, z

 • spoczynkową i wysiłkową
 • ostrą (napadową i przewlekłą)
 • występującą w wyniku zmiany pozycji ciała

Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za wywołanie uczucia duszności są zmiany patofizjologiczne w obrębie dolnych i górnych dróg oddechowych np.:

 • obrzęk krtani
 • ciało obce w tchawicy
 • napad astmy oskrzelowej
 • odma
 • zapalenie oskrzeli
 • przewlekła obturacja płuc

Kiedy duszność jest symptomem choroby?

Każdy rodzaj zaobserwowanej duszność jest niewątpliwe wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Na szczególną uwagę zasługuje ,,narastające uczucie duszności” .Odczucie to występuje wówczas kiedy zaobserwowaliśmy u siebie początkowo duszność spontaniczna, która wstępuje np. w trakcie jazdy na rowerze, z czasem towarzyszy nam już podczas spaceru, zaś po pewnym czasie pojawia się w trakcie wykonywanie codziennych czynność  wówczas uczucie zmęczenia towarzyszy nam np. podczas ubierania, zmywania czy gotowania). Ten typ duszności jest charakterystycznym objawem jaki towarzyszy przewlekłym chorobom płuc, takim jak rozedma czy POChP.

 

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.