Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Chorują na nią nawet dzieci, a przyczyną takiej sytuacji są zarówno geny, jak i czynniki środowiskowe. Pierwsze objawy cukrzycy nie zawsze można łatwo i szybko wychwycić, dlatego bardzo często zdarza się, że choroba jest diagnozowana przypadkowo, w ramach badań kontrolnych. Jakie są rodzaje cukrzycy i co powinno skłonić Cię do wizyty u diabetologa?

ak sprawdzić, czy ma się cukrzycę

Co może świadczyć o cukrzycy?

Cukrzyca to choroba metaboliczna, powiązana ze zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. Objawy cukrzycy są dość charakterystyczne, a należą do nich: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, utrata wagi ciała (przy braku zmiany diety), ogólne zmęczenie. Problem jednak w tym, że nierzadko choroba ta rozwija się po cichu, a pierwsze objawy cukrzycy pojawiają się, gdy ta zdążyła na dobre zadomowić się w organizmie.

Jeśli chodzi o przyczyny cukrzycy, z pewnością należy podkreślić znaczenie predyspozycji genetycznych oraz czynników środowiskowych. Żyjemy w szybkim tempie, jednocześnie zamieniając aktywność fizyczną na siedzący tryb życia. Nieodpowiednia dieta, otyłość brzuszna czy problemy z nadciśnieniem znacząco zwiększają ryzyko podwyższonego poziomu glukozy we krwi.

Rodzaje cukrzycy

Najczęściej wymieniane rodzaje cukrzycy to ta typu 1, 2 oraz cukrzyca ciążowa. Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna. W tym przypadku organizm atakuje się sam, niszcząc komórki trzustki. Prowadzi to do niedoboru insuliny we krwi. Warto podkreślić, że tego rodzaju cukrzyca objawy daje szybko, a przebieg choroby jest gwałtowny. Osoby, które zauważyły u siebie częste oddawanie moczu, nieustające pragnienie czy mają w rodzinie osobę z cukrzycą typu 1, nie powinny się zastanawiać, kiedy udać się do diabetologa, tylko niezwłocznie zgłosić się na wizytę do specjalisty. Jeśli choroba zostanie potwierdzona, jedynie wprowadzenie leczenia i podanie insuliny zapobiega groźnym powikłaniom zdrowotnym u pacjenta.

Cukrzyca typu 2 to najczęściej występująca odmiana cukrzycy. Szacuje się, że ma ją ok. 90% osób z wysokim poziomem glukozy we krwi. W tym przypadku objawy choroby mogą nie być zbyt wyraźne, przez co postawienie diagnozy często jest odwlekane w czasie. Cukrzyca typu 2 jest powiązana ze zbyt małą wrażliwością tkanek na insulinę i rozwija się na bazie insulinooporności. Głównymi przyczynami tego rodzaju cukrzycy jest niewłaściwy styl życia, brak aktywności fizycznej i otyłość brzuszna. Stąd też leczenie cukrzycy typu 2 rozpoczyna się od zmian w diecie pacjenta, dopasowania dawki ruchu do jego potrzeb. Gdy to nie pomaga, wprowadzana jest farmakoterapia, niekiedy konieczne jest przepisanie pacjentowi insuliny.

Cukrzyca ciążowa jest z kolei powiązana z zaburzeniami gospodarki hormonalnej u ciężarnych. Może się ona rozwinąć u kobiet, które nigdy wcześniej nie miały problemów z poziomem glukozy we krwi.

Jak sprawdzić, czy ma się cukrzycę?

Podstawą do diagnostyki w kierunku cukrzycy jest występowanie typowych dla tej choroby objawów. Jeśli narzekasz na ciągłe zmęczenie, spadek formy, chudniesz z nieznanych powodów i masz wzmożone pragnienie oraz częstomocz, udaj się na badanie kontrolne krwi. Kiedy do lekarza z cukrzycą? Podwyższony poziom glukozy jest wskazaniem do dalszej diagnostyki. Specjalista zleci Ci wykonanie krzywej cukrowej. Badanie to polega na pobraniu krwi na czczo, aby określić poziom glukozy. Następnie pacjentowi podaje się roztwór glukozy do wypicia i ponownie pobiera się krew do badania, kolejno godzinę i dwie godziny po wypiciu roztworu.

Jeśli już wiesz, z jakimi objawami iść do diabetologa, nie lekceważ sygnałów, które wysyła Ci organizm. Pamiętaj, że nieleczona lub źle leczona cukrzyca może prowadzić do szeregu powikłań. Mowa o niewydolności nerek, problemach z sercem, wzrokiem. Cukrzycy z nieodpowiednio przeprowadzoną terapią, lub zaawansowaną fazą cukrzycy, borykają się z gorszym gojeniem się ran, mają powracające stany zapalne dziąseł, jak i zwiększone ryzyko amputowania kończyn dolnych. Jesteś cukrzykiem? Regularna kontrola poziomu glukozy we krwi to konieczność!

Pomogą Ci w tym małe oraz lekkie glukometry i akcesoria do badań, które możesz przeprowadzić w domu. Sprawdź ofertę Novamed i wybierz dobrej jakości sprzęt, ułatwiający samodzielne pobieranie krwi do oznaczenia glukozy.

 

Bibliografia:

  1. lek. Magdalena Wiercińska, Cukrzyca – typy cukrzycy, badania i sposoby leczenia, mp.pl, data dost. 30.05.2022r.

  2. lek. Andrzej J. Sałacki, Cukrzyca, podyplomie.pl, data dost. 30.05.2022r.

  3. Małgorzata Górska-Ciebiada , Małgorzata Loba , Marcin Barylski, Maciej Ciebiada, Rozpoznawanie i leczenie cukrzycy – co nowego w wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego? [w:] GERIATRIA 2016; 10: 112-119.