Ból pleców to dolegliwość określana już mianem choroby cywilizacyjnej. Szacuje się, że dotyka ona nawet 80% społeczeństwa. Brak aktywności fizycznej i stresujący tryb życia to główne, ale niejedyne przyczyny takiej sytuacji. Co robić, gdy boli kręgosłup lędźwiowy? W jaki sposób łagodzić bóle pleców powstałe w wyniku urazów?

Dlaczego bolą plecy?

Na ból pleców skarżą się zarówno osoby młode, jak i starsze, kobiety i mężczyźni. Dolegliwości bólowe mogą mieć różne przyczyny i nasilenie. Najprostszy podział to ten wyróżniający ból pleców w górnym odcinku, nazywany nerwobólem szyjnym. Zwykle jest on powiązany z przyjmowaniem niewłaściwej postawy ciała i stresem. Ból w odcinku piersiowym również może być skutkiem napięcia mięśni w wyniku stresu, ale i urazów, czy zmian zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych. Ból w tej części pleców dotyczy nierzadko kobiet z dużym biustem oraz wszystkich osób, które przyjmują nieprawidłową pozycję ciała w pracy lub mają nadwagę.

Ból pleców na dole, w odcinku lędźwiowym, to najczęściej występujący ból kręgosłupa u pacjentów. Jeśli chodzi o tego rodzaju bóle pleców, przyczyna może mieć związek z innymi schorzeniami, jak chociażby endometrioza, zapalenie gruczołu krokowego czy kamica nerkowa. Ból z tyłu pleców to częsta dolegliwość powiązana z miesiączką, ale i nieodłączny element starzenia się organizmu. Bóle w odcinku lędźwiowym mogą być spowodowane przez zmiany zwyrodnieniowe, reumatologiczne czy przepuklinę krążka międzykręgowego, nazywaną potocznie wypadnięciem dysku.

Ból pleców często pojawia się w wyniku urazów i stanów zapalnych. Może być powiązany z wadami kręgosłupa, chorobą nowotworową, ale i otyłością. Jak już zostało wspomniane, jednymi z głównych przyczyn bóli kręgosłupa są siedzący tryb życia i stres. To właśnie one powodują, że na ból pleców skarżą się coraz to młodsze osoby, a nawet dzieci.

Co na ból pleców?

Bóle pleców można podzielić na te nagłe, objawiające się ostrym, przeszywającym bólem, a także bóle tępe, stopniowo narastające. Jeden i drugi rodzaj bólu znacząco obniża komfort i samopoczucie, często uniemożliwiając wykonywanie najprostszych czynności. Pojawienie się bólu pleców, któremu towarzyszy gorączka, dreszcze, osłabienie siły mięśniowej i zaburzenia czucia w obrębie kończyn, wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Podobnie sprawa wygląda, gdy ból pleców współwystępuje z utratą masy ciała, nietrzymaniem moczu, stolca.

Gdy ból pleców na dole jest powiązany z przeciążeniem kręgosłupa lub urazami, zwykle wystarczającą ulgę przynosi odpoczynek oraz domowe sposoby na ból pleców. Co robić, aby odczuć ulgę?

Jeśli chodzi o stany zapalne, w zmniejszeniu bólu pomocne są zimne okłady, maści i żele o działaniu chłodzącym. W przypadku zmian zwyrodnieniowych wiele osób odczuwa poprawę stanu podczas stosowania ciepłolecznictwa, czyli ciepłych okładów. Na bóle pleców w wyniku zmian zwyrodnieniowych lub reumatoidalnych, polecane są także kąpiele z wykorzystaniem soli jodowo-bromowej.

Jedną z najczęstszych przyczyn ostrego bólu pleców, który uniemożliwia ruch, jest wypadnięcie dysku. Co robić w takiej sytuacji? Ulgę przynosi położenie się na plecach w tzw. pozycji krzesełkowej, ze zgiętymi kolanami i biodrami. Stan zapalny zmniejszą wspomniane już zimne okłady, a w późniejszej części leczenia pomocną są okłady ciepłe. Do tego leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które uśmierzą ból. Ból mięśni pleców to zwykle efektu stresu. W tym przypadku ulgę przyniosą masaże, jak i techniki relaksacyjne czy terapia ciepłem. W Novamed dostępne są wszelkiego rodzaju maści, żele, kompresy i inne niezbędne sprzęty oraz produkty na urazy i kontuzje kręgosłupa.

Postępujący ból pleców – co robić?

Leczenie zachowawcze to jedna ze skutecznych form leczenia bólu pleców, jednak zdarza się, że stan pacjenta pogarsza się, a ból nie ustępuje. W takim przypadku ulgę przynosi fizjoterapia i ćwiczenia wykonywane w domu, oczywiście dobrane indywidualnie przez specjalistę. Sprzęt rehabilitacyjny przyda się w trakcie leczenia urazów powodujących bóle kręgosłupa, a nauka prawidłowej postawy ciała pomoże zminimalizować ból podczas wykonywania codziennych czynności, jak chociażby podnoszenie przedmiotów z podłogi. Niekiedy bóle kręgosłupa wymagają interwencji chirurgicznej, jednak przypadki te nie są liczne i stanowią 1-2% wszystkich pacjentów z bólem pleców. Zwykle są to sytuacje związane m.in. z obecnością guza w kręgosłupie czy przebiegu rwy kulszowej z zaburzeniami czucia.

 

Bibliografia

  1. lek. med. Wojciech Pietraszko, Bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, mp.pl, data dost. 31.01.2022 r.

  2. Kamil Koszela, Sylwia Krukowska, Marta Woldańska-Okońska, Dolegliwości bólowe kręgosłupa jako choroba cywilizacyjna [w:} Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2017, 13 (3), p. 344–351.

  3. dr. n. med. Wiesław Tomaszewski, Bóle kręgosłupa – plaga XXI wieku, dbamokregoslup.pl, data dost. 31.01.2022 r.

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.