Wysokiej jakości sprzęt medyczny znacząco ułatwia pracę lekarzy i ratowników medycznych, nierzadko mając decydujący wpływ na powodzenie badania czy zabiegu. Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia szpitali, karetek czy gabinetów specjalistycznych jest laryngoskop. Przypominający nieco narzędzie ogrodowe, wzbudza lęk wśród pacjentów, będąc jednocześnie sprzętem medycznych stosowanym podczas rutynowych kontroli, jak i w sytuacjach kryzysowych.

Laryngoskop jednorazowy

Laryngoskop dla lekarza i ratownika medycznego

Czym jest laryngoskop? Jeśli stosujesz ten sprzęt medyczny w swojej pracy, z pewnością wielokrotnie usłyszałeś to pytanie z ust pacjentów. I choć sama nazwa wskazuje wielu osobom prawidłowe powiązanie laryngoskopu z laryngologiem, to Ty doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jego zastosowanie nie ogranicza się do jednego gabinetu specjalistycznego. Laryngoskop dla lekarza to niezbędny sprzęt diagnostyczny, umożliwiający zbadanie gardła, języka czy krtani. Pomaga on w oszacowaniu ewentualnych zmian patologicznych w ich obrębie, przydaje się, gdy pacjent skarży się na chrypkę, problemy z przełykaniem, uczucie ciała obcego w gardle czy duszności.

Laryngoskop jednorazowy lub ten w wersji klasycznej musi być elementem wyposażenia nie tylko każdego szpitala, ale i karetki. Laryngoskop dla ratownika medycznego to jeden z podstawowych elementów zestawu ratunkowego. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz zmuszony po niego sięgnąć. Czy to po to, aby wyciągnąć ciało obce u pacjenta po wypadku, czy też wtedy, gdy konieczne będzie umieszczenie rurki intubacyjnej w tchawicy pacjenta.

Jakie są rodzaje laryngoskopu?

Na studiach dowiedziałeś się, do czego służy laryngoskop i poznałeś jego budowę, ale czy pamiętasz, że po raz pierwszy został on użyty w XIX wieku? Od tego czasu sporo się zmieniło, a do Twojej dyspozycji są najnowocześniejsze sprzęty z wysokiej jakości materiałów. Różne rodzaje laryngoskopu umożliwiają bezproblemowe dopasowanie go do pacjenta. Wybierając sprzęt, zwracasz uwagę nie tylko na to, aby rękojeść dobrze i wygodnie leżała w dłoni, ale i na źródło światła oraz zasilania (baterie, akumulator). Obecnie najpopularniejszym wyborem jest laryngoskop, którego źródłem światła jest światłowód. Taki sprzęt zapewnia odpowiednią jasność badanego obszaru, jest lepszym rozwiązaniem niż klasyczna żarówka, a w końcu niezawodność narzędzia jest kluczowa.

Nie bez znaczenia jest oczywiście sama łopatka, czyli łyżka laryngoskopu. Prosta, zakrzywiona, lekko wygięta. Jej różne rodzaje sprawdzają się lepiej lub gorzej w danej sytuacji. I tak laryngoskop McCoy, który wyróżnia się ruchomą końcówką sterowaną przy pomocy dźwigni, sprawdzi się przy bardziej wymagających intubacjach, na przykład u osób z nadwagą. W przypadku dzieci najczęściej sięga się po laryngoskop Miller z prostą łopatką i lekką wygiętą końcówką. Jednym z najnowocześniejszych laryngoskopów jest videolaryngoskop z aparatem optycznym. Umożliwia on kontrolę obrazu z kamery w trakcie badania lub zabiegu, co znacząco wpływa na jego dokładność.

Uniwersalny laryngoskop

Można stwierdzić, że jednym z uniwersalnych wyborów jest laryngoskop McIntosh. Ma on lekko zakrzywioną łopatkę, sprawdzi się nawet w trakcie trudniejszych w wykonaniu intubacji. W Novamed możesz kupić dobrej jakości laryngoskopy McIntosh’a sprawdzonej marki Riester. Laryngoskop światłowodowy w zestawie, to gwarancja wyboru łyżek o różnych rozmiarach (0-5). Dostępne są także pojedyncze części do wyboru i jednorazowe łyżki, abyś mógł dopasować je do sprzętu, który już posiadasz.

Czy warto kupić laryngoskop jednorazowy? Tego rodzaju sprzęt ma wiele plusów. Po pierwsze, nie musisz martwić się o jego sterylizację – w sytuacji kryzysowej nie zawsze jest na to czas. Zapobieganie zakażeniom krzyżowym i zerowe koszty utrzymania sprzętu to spore zalety. Laryngoskop jednorazowy to zatem dobry wybór, jeśli na co dzień nie korzystasz z tego rodzaju sprzętu, jednak wciąż musi on być częścią Twojego wyposażenia lekarskiego.

Szeroki wybór laryngoskopów i wymiennych akcesoriów znajdziesz w sklepie Novamed.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.