Najpopularniejsze postanowienia na Nowy Rok to zwykle te dotyczące zdrowia. Pierwsze dni stycznia sprawiają, że wiele osób zyskuje motywację do zmiany swojego życia, rezygnując ze szkodliwych nawyków. Dbanie o zdrowie pozwoli Ci nie tylko zapewnić sobie lepsze samopoczucie, ale i zmniejszy ryzyko zachorowania na niektóre choroby, jak otyłość czy cukrzyca typu 2. Jakie postanowienia noworoczne dotyczące zdrowia warto złożyć?

Coś dla ciała, coś dla ducha

Szybkie tempo życia i natłok obowiązków wpływa negatywnie na kondycję fizyczną oraz psychiczną. Jak zadbać o zdrowie? Postaw na ruch! Regularna aktywność fizyczna, chociażby spacer czy jazda na rowerze, wyzwala endorfiny, czyli popularnie nazywane hormony szczęścia. Nic dziwnego, że czujesz przypływ pozytywnej energii (zaraz obok zmęczenia) po treningu. Ćwiczenia to także sprawdzony sposób na rozluźnienie napiętych mięśni, relaks psychiczny i oderwanie się od codziennych spraw. Nie chodzi o to, aby rezerwować karnet na siłownię, choć też możesz to zrobić. Ważniejsze jest jednak, aby świadomie wybrać rodzaj aktywności, robić to, co się lubi. Codzienna aktywność to klucz do dobrego zdrowia w Nowym Roku, jednak jeśli postawisz na 3 treningi tygodniowo, również zyskasz lepszą kondycję i samopoczucie.

Postanowienia noworoczne powinny także objąć wygospodarowanie czasu dla siebie. Codziennie każdy z nas jest bombardowany licznymi informacjami, bodźcami. Odetchnij, zrelaksuj się. Pomocne w wyciszeniu się są medytacje oraz joga. A co powiesz na aromaterapię? Sole i olejki eteryczne zapewniają nie tylko właściwości zdrowotne, ale i kuszą zapachami. Kilka kropli olejku lawendowego uspokoi nerwy, a olejek pomarańczowy, dodany do kąpieli, pomoże w redukcji cellulitu. Sól jodowo-bromowa to z kolei produkt, który sprawdzi się jako peeling, dodatek do kąpieli czy baza do inhalacji.

Zdrowie w Nowym Roku – odetchnij pełną piersią

Spaliny i smog towarzyszą nam codziennie, i do nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Sprawny układ oddechowy lepiej radzi sobie w walce z bakteriami i wirusami, co jest szczególnie ważne w dobie pandemii. Jak zadbać o jakość powietrza w domu? Postaw na nawilżacze i oczyszczacze powietrza dostępne w Novamed. Przenośne urządzenie możesz postawić w dowolnym pomieszczeniu, aby zadbać o odpowiednią wilgotność i czystość powietrza. Sprzęty te powinni mieć nie tylko alergicy, właściciele zwierząt czy osoby z astmą. W obecnych czasach każdy z nas musi zadbać o to, aby móc odetchnąć pełną piersią.

O lepszą jakość powietrza w domu zadbają także rośliny, jak chociażby wężownica czy skrzydłokwiat. Zadbaj również o jakość snu. Godzinę przed położeniem się do łóżka, odłóż urządzenia elektroniczne. Poczytaj książkę, pomedytuj. Wycisz się i zaplanuj odpoczynek tak, aby sen trwał 7-8 godzin.

Postanowienia noworoczne – badania profilaktyczne

Jak zadbać o zdrowie? Umów się do lekarza pierwszego kontaktu, który da Ci skierowanie na podstawowe badania z krwi i badanie moczu. Tego typu badania, wykonywane regularnie, mogą być kluczowe w szybkim wykryciu ewentualnego pogorszenia się stanu zdrowia. Podobnie jak USG piersi, mammografia, cytologia, badanie prostaty, EKG serca, badanie okulistyczne, kontrola u dentysty czy USG tarczycy (coraz więcej osób ma problem z pracą tego narządu). Rozpisz daty badań i zachęć do ich wykonania najbliższych. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie w Nowym Roku, przeglądnij też zawartość lodówki. Nie chodzi o stosowanie diet restrykcyjnych, które porzucisz po kilku dniach. Zbuduj zdrowe nawyki żywieniowe, ogranicz sól, cukier, żywność przetworzoną. Pij więcej wody. Chcesz schudnąć? Podpatruj posty na profilach społecznościowych dietetyków – otrzymasz garść cennych porad, dzięki którym przygotowywanie zdrowych i tanich posiłków będzie znacznie prostsze. Masz więcej funduszy na realizację tego celu? Umów się do specjalisty, który stworzy dla Ciebie jadłospis. Nie wszyscy wiedzą, ale sprzętem, który pomaga zadbać o zdrowie, jest także… waga z analizą składu ciała. To urządzenie określające ilość tkanki tłuszczowej, mięśniowej, kostnej, ilość wody w organizmie, jak i zapotrzebowanie kaloryczne (dowiedz się więcej na ten temat).

Postanowienia noworoczne często znikają tak szybko, jak się pojawiają. Jednak metodą małych kroczków możesz osiągnąć swój cel, jakim jest zadbanie o własne zdrowie. Zrób to dla siebie i dla swoich bliskich.