Czy wiesz, jak ciężką pracę wykonują każdego dnia Twoje dłonie? Ten skomplikowany system stawów, ścięgien, nerwów, mięśni i kości zapewnia Ci swobodny zakres ruchów przy wykonywaniu codziennych czynności. Przypominasz sobie o tym dopiero wtedy, kiedy dotknie Cię kontuzja dłoni. A ta może się przytrafić nawet w trakcie niesienia zakupów do domu. Wybity kciuk, przeciążony nadgarstek… Jak unieruchomić dłoń, aby odciążyć kończynę i wspomóc jej regenerację?

Orteza kciuka

Kontuzja ręki – przypadłość nie tylko sportowców

Przeszywający ból ręki utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie? Być może to sygnał przeciążenia dłoni. Dźwiganie ciężkich zakupów czy powtarzalne czynności wykonywane w ramach pracy zawodowej (np. klikanie myszką komputerową, szycie) to tylko niektóre z czynników zwiększających ryzyko kontuzji kończyny górnej. Każdego dnia jest ona narażona na urazy i to nie tylko w trakcie uprawiania sportu. Przypadkowe potknięcie się na schodach, upadek z roweru, złe chwycenie ciężkiego przedmiotu – wystarczy chwila, aby doszło do skręcenia, złamania czy zwichnięcia nadgarstka. Nie można zapominać także o podstępnych chorobach, jak chociażby choroba zwyrodnieniowa stawów czy reumatoidalne zapalenie stawów. Zespół cieśni nadgarstka? To popularne schorzenie, polegające na ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka – objawia się mrowieniem palców, bólem dłoni i osłabieniem jej siły mięśniowej.

Ból ręki i ograniczony zakres ruchu znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie. Nie lekceważ problemu, ponieważ nieleczony może prowadzić do pogłębienia się kontuzji lub zaostrzenia objawów choroby. W przypadku drobnych urazów lub przeciążenia stawu wystarczy odpoczynek i odciążenie dłoni – w tym pomogą Ci stabilizatory ręki. Gdy kontuzja dłoni jest poważniejsza lub stan zapalny jest związany z chorobą, konieczna jest konsultacja u lekarza.

Stabilizator na dłoń – niezawodny w leczeniu kontuzji ręki

Wybity kciuk, przeciążony nadgarstek czy ból związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów to jedne z tych dolegliwości, w których łagodzenie objawów należy powiązać z koniecznością odciążenia stawów. Krótki odpoczynek na kanapie nie załatwi sprawy, dlatego warto postawić na stabilizator na dłoń. Tego typu sprzęt ortopedyczny zapobiega pogłębieniu kontuzji, zmniejsza dolegliwości bólowe i dba o właściwe położenie stawu. Wspomaga również proces gojenia się urazów. Stabilizator na rękę jest elastyczny – zmniejsza zakres ruchów dłonią, jednak nie unieruchamia jej całkowicie. Dlatego też doskonale sprawdzi się wtedy, gdy bolący nadgarstek jest wynikiem chwilowego przeciążenia ręki, a nie poważnego urazu – w takim przypadku zalecana jest orteza na dłoń.

Jak wybrać stabilizator? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar – każdy producent opisuje szczegółowo tabelę rozmiarów, w której bierze się pod uwagę obwód nadgarstka. Stabilizator na dłoń musi dobrze przylegać do kończyny, aby się nie zsuwał. Jednocześnie nie może być za ciasny. Warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany stabilizator. Musi on być wytrzymały, ale i przyjemny dla skóry. W końcu będziesz go nosić przez pewien czas – oddychający materiał to podstawa. Jaki stabilizator na dłoń i kciuk będzie najlepszym wyborem? W przypadku regeneracji tkanek i dolegliwości bólowych najlepiej sprawdzi się stabilizator z kompresją. Siła ucisku zadba o odpowiednie krążenie w kończynie i wspomoże rehabilitację kończyny.

Orteza na dłoń

Poważniejsza kontuzja ręki, jak chociażby zwichnięcie nadgarstka czy wybity kciuk wymagają mocniejszego unieruchomienia ręki. Orteza na dłoń to sprawdzony sprzęt rehabilitacyjny, który stosuje się także po operacjach ręki lub jako alternatywę dla gipsu – w tym przypadku lekarz zaleca założenie sztywniejszej ortezy, z szyną. Jaka orteza na dłoń i kciuk będzie najlepsza? Wszystko zależy od rodzaju kontuzji i przebiegu leczenia. Szyna na dłoń i przedramię sprawdzi się w leczeniu m.in. zapalenia ścięgien, uszkodzenia nerwów obwodowych czy poważniejszym stadium zespołu cieśni nadgarstka. Jak unieruchomić wybity kciuk? Skuteczną rehabilitację zapewni orteza z ujęciem kciuka. Ortezy tego typu są zalecane nie tylko w przypadku kontuzji kciuka – zapewniają one lepszą stabilizację dłoni, dlatego często są wybierane także w leczeniu np. skręcenia nadgarstka. Dłuższe ortezy wspomagają rehabilitację kończyny z uszkodzeniem sięgającym części przedramiennej.

Dobór ortezy należy oczywiście skonsultować z lekarzem. Tak jak w przypadku stabilizatorów, tak i tutaj jednym z kluczowych czynników jest rozmiar sprzętu. Orteza rozpinana pozwala na swobodne umieszczenie w niej dłoni, ogranicza również ból przy jej zakładaniu, z kolei rzepy gwarantują dokładne dopasowanie sprzętu do ręki.

Szukasz dobrej jakości ortez stabilizatorów na dłoń oraz innych akcesoriów ortopedycznych? Sprawdź ofertę Novamed – w naszym sklepie internetowym znajdziesz różne rozmiary i modele sprzętu rehabilitacyjnego od czołowych producentów.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.