Skoki temperatury u dzieci to normalne zjawisko. Ich układ termoregulacji wciąż się kształtuje, a wysoka temperatura u dziecka jest typową oznaką infekcji, ząbkowania czy chociażby płaczu. Pomiar temperatury u pociechy jest codziennością dla młodych rodziców. Jednak aby badanie było miarodajne należy nie tylko sięgnąć po dobry termometr, ale i wiedzieć, gdzie mierzyć temperaturę dziecku. Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatny poradnik. Jeśli temperatura u dziecka wywołuje u Ciebie stres, koniecznie się z nim zapoznaj.

 Jak mierzyć temperaturę dziecku? | Novamed

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę u dziecka?

Główne zalecenia w badaniu temperatury są takie same dla dorosłych i dzieci. Osoba badana musi przyjąć nieruchomą pozycję. Termometr powinien znajdować się w danym pomieszczeniu minimum kilka minut przed rozpoczęciem pomiaru, aby wyrównać różnicę temperatury między urządzeniem i otoczeniem i tym samym zapobiec błędom w badaniu. Tyle teorii, ponieważ w praktyce pomiar temperatury u dziecka musi być szybki i często wiąże się z płaczem lub nadmierną ruchliwością małego pacjenta.

Pamiętaj, że każda osoba ma inną podstawową temperaturę ciała. Mało kto z nas może pochwalić się książkowym 36,6 st. C. Temperatura zmienia się w ciągu dnia. Najniższe wartości występują w godzinach nocnych, między 23 a 3 nad ranem. Najwyższe – między 10 a 18. Aby dobrze poznać dobowe wahania temperatury u dziecka i tym samym zareagować, jeśli będą one odbiegać od normy, pomiar temperatury u dziecka przeprowadzaj codzienne o tych samych porach. Rano, wieczorem, pomocne będzie także sprawdzenie wysokości temperatury w środku dnia. Zanim po raz pierwszy skorzystasz z danego termometru, przeczytaj dokładnie instrukcję sprzętu. Producent wskazuje, jak mierzyć temperaturę u dziecka danym modelem termometru – jak ustawić sprzęt, ile powinien trwać pomiar i jak zinterpretować jego wyniki. Jest to szczególnie ważne, jeżeli korzystasz z modelu bezkontaktowego.

Nie tylko czoło, czyli gdzie mierzyć temperaturę dziecku?

Pomiar może być realizowany w jamie ustnej, odbycie, pod pachą, w uchu lub metodą bezkontaktową na czole (mierzenie temperatury na skroni u dziecka lub dorosłego nie jest miarodajne). To, gdzie mierzyć temperaturę dziecku, jest uzależnione od jego wieku i stanu zdrowia. W przypadku noworodków i niemowląt zalecany jest pomiar temperatury w odbycie. W tym celu warto wybrać klasyczny termometr dotykowy (piórkowy), który jest łatwy w obsłudze i dezynfekcji. Dobrym przykładem będzie tutaj termometr Vitammy Beep z obsługą jednym przyciskiem i dźwiękiem sygnalizującym koniec pomiaru. Modelem nowszej generacji jest z kolei termometr Nano 3, który ma elastyczną końcówkę, ułatwiającą pomiar i zwiększającą komfort dziecka w trakcie badania. Udogodnieniem jest tutaj także funkcja alarmu dźwiękowego w przypadku gorączki.

Jak mierzyć temperaturę dziecku w odbycie?

Kluczowe będzie zwilżenie końcówki oliwką lub kremem, ale ułatwić wsunięcie termometru do odbytu. Zwróć uwagę na głębokość umieszczenia czujnika temperatury – postępuj zgodnie z zaleceniem producenta termometru. Pomiar zwykle przeprowadza się w pozycji bocznej dziecka lub jeśli leży ono na plecach i ma uniesione nogi.

Jak mierzyć temperaturę dziecku termometrem dousznym?

W przypadku nieco większych dzieci doskonale sprawdzają się termometry douszne. Są to modele łatwe w obsłudze, a pomiar z błony bębenkowej zapewnia wynik najbardziej zbliżony do temperatury wewnętrznej organizmu. Jak mierzyć temperaturę dziecku w uchu? Wystarczy, że delikatnie pociągniesz małżowinę uszną do tyłu, aby wyprostował się przewód słuchowy. Umieszczenie sondy w uchu będzie łatwiejsze i komfortowe dla dziecka, a sam pomiar precyzyjny. Jeśli obawiasz się o błędne włożenie czujnika termometru do ucha, skorzystaj z nowoczesnych termometrów wyposażonych w sygnały świetlne i dźwiękowe, dzięki którym zrobisz to bezbłędnie. Mowa o takich termometrach, jak m.in. Braun IRT 6525. Model ten ma wiele innych udogodnień. Interpretacja wyniku zgodnie do wieku dziecka, podgrzewana końcówka czy tryb nocny ułatwią Ci pomiar i wpłyną na komfort dziecka w trakcie badania.

W którym miejscu mierzyć temperaturę dziecku termometrem bezdotykowym?

Większość modeli termometru elektronicznego na podczerwień służy do pomiaru temperatury z centralnej części czoła (niektóre urządzenia wykonują scan czoła). Wystarczy, że przyłożysz termometr prostopadle do czoła w zalecanej przez producenta odległości. Najpopularniejsze termometry bezdotykowe umożliwiają wykonanie pomiaru z odległości do 3 cm od czoła. W tej grupie urządzeń znajduje się m.in. Vitammy Space + oraz Vitammy Zoom. Oba modele są przeznaczone do pomiaru temperatury ciała, powietrza czy płynów, zapewniając pomiar w 1 sekundę. Warto jednak dodać, że Zoom jest odporny na upadek z wysokości 90 cm.

Niektóre osoby mają problemy z prawidłowym ustawieniem termometrów bezdotykowych, dlatego warto w tym przypadku postawić na modele wzbogacone o czujnik pomiaru, jak chociażby termometr Novama Free. Jak już zostało wspomniane, alternatywą dla pomiaru temperatury z czoła, może być pomiar temperatury na szyi. Aby badanie było miarodajne, ustaw termometr ok. 2,5 cm poniżej płatka usznego. Dowiedz się więcej na temat tego, jak prawidłowo zmierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym.

Jak mierzyć temperaturę dziecka w nocy?

Nocna regeneracja pomaga dziecku w zwalczaniu infekcji i odzyskaniu sił, jednak nie zwalnia opiekunów z kontroli stanu zdrowia pociechy. Jak mierzyć temperaturę dziecku nocą? Tutaj także przydatne będą termometry bezkontaktowe, które gwarantują pomiar bez wybudzania dziecka. Nie tylko sprawdzisz wysokość temperatury, przykładając czujnik termometru w pewnej odległości od głowy dziecka, ale i włączysz tryb nocny/cichy. Takie udogodnienia ma większość termometrów bezdotykowych, jak chociażby wspomniany już model Novama Free.

Jeszcze jedna ważna informacja. Liczy się nie tylko to, jak mierzyć temperaturę u małego dziecka, ale także to, jak interpretować wynik badania. Wiele nowoczesnych termometrów ma funkcję interpretacji pomiarów lub sygnalizuje gorączkę. Mimo to warto pamiętać, że temperatura mierzona w otworach ciała może być wyższa od wartości uzyskanych w pomiarze pod pachą lub na czole. Bez względu na miejsce pomiaru, zawsze zgłoś się po pomoc lekarską w przypadku, gdy termometr wskazuje 38 st. C u dziecka.

Więcej na temat tego, jak mierzyć temperaturę i jaki termometr wybrać, znajdziesz w artykule: Jak prawidłowo dokonać pomiaru temperatury?

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.