Wyposażenie gabinetu zabiegowego to nie tylko sprzęty i meble niezbędne w pracy lekarza. To także elementy mające wpływ na komfort pacjenta i jego odczucia związane z wizytą. Odpowiednio zaaranżowany gabinet jest przystosowany do potrzeb obu stron, zapewniając im wygodę i bezpieczeństwo w trakcie zabiegu lub badania. Co powinno być w gabinecie zabiegowym?

mebli do gabinetów zabiegowych

Wyposażenie gabinetów zabiegowych – sterylność przede wszystkim

Jak w jednym słowie opisać gabinet zabiegowy? To z pozoru trudne zadanie ma niezwykle prostą odpowiedź. Sterylność. Czyszczenie i dezynfekcja obejmują każdy centymetr pomieszczenia. Należy mieć to na uwadze, wybierając meble do gabinetu zabiegowego. Muszą być one wykonane z trwałego i odpornego na wielokrotną sterylizację materiałów. Prym wiodą metalowe konstrukcje. W ofercie renomowanych producentów mebli medycznych można znaleźć meble ze stali nierdzewnej, pokryte farbą proszkową. Taki zabieg zwiększa trwałość konstrukcji i ułatwia utrzymanie jej w czystości.

Obicia krzeseł, fotela zabiegowego czy kozetki muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w czyszczeniu np. po kontakcie z płynami ustrojowymi. Tutaj dobrze sprawdzi się tapicerka bezszwowa. Jeśli chodzi o szafy z przeszklonymi drzwiami, bezpiecznym wyborem jest hartowane szkło. Bezpieczne, wytrzymałe i bezproblemowe w utrzymaniu w czystości.

Jak wyposażyć gabinet lekarski?

Krótko mówiąc – funkcjonalnie i bezpiecznie. Poszczególny elementy wyposażenia gabinetu zabiegowego powinny być rozmieszczone tak, aby zapewnić łatwe przejście przez pomieszczenie. Liczy się także mobilność. Krzesła, stoliki zabiegowe czy stojaki na kroplówkę to konstrukcje na kółkach. Oczywiście należy zwrócić uwagę na blokadę kółek oraz możliwość ich skrętu. W przypadku dużych szaf najczęstszym wyborem również są modele na nóżkach lub kółkach. Wszystko po to, aby umożliwić łatwe czyszczenie podłogi. Niezbędnym wyposażeniem gabinetów zabiegowych są także parawany. Zapewniają komfort pacjentom w trakcie przygotowań do badania/zabiegu czy też odgradzają ich od reszty personelu. Oczywiście i tutaj polecane są mobilne modele na kółkach. Warto też sprawdzić, czy dany parawan można całkowicie zdemontować. Taka funkcja jest szczególnie przydatna przy częstym transporcie parawanu na przykład między piętrami szpitala.

Często pomijanym zagadnieniem jest kolorystyka pomieszczenia. Jeszcze nie tak dawno gabinet zabiegowy kojarzył się głównie z zimnym odcieniem bieli. Całość uzupełniały akcenty w kolorze błękitu lub granatu. Obecnie meble do gabinetu zabiegowego są dostępne w bogatej gamie barw. To dowód na to, że meble medyczne mogą być nie tylko funkcjonalne, ale i stylowe. Warto dodać, że kolorowa aranżacja pozytywnie kojarzy się pacjentom i pomaga nieco złagodzić ich stres związany z wizytą. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci. Wybierając jasne meble medyczne do gabinetu zabiegowego, można także w prosty sposób optycznie powiększyć wnętrze.

Jakie meble do gabinetu zabiegowego?

Podstawowe wyposażenie gabinetu zabiegowego POZ obejmuje biurko, fotele lub krzesła dla lekarza i pacjenta, a także leżankę lub fotel zabiegowy oraz szafki medyczne. Biurko powinno mieć wystarczająco duży blat, zapewniający komfort pracy lekarza w trakcie wypełniania dokumentacji. Zwykle biurko musi pomieścić kartoteki, pieczątki, recepty, komputer (niejednokrotnie także drukarkę), a także lampkę biurkową czy sprzęt do mierzenia ciśnienia. Dodatkową przestrzeń zapewniają zabudowane półki lub szafki – można w nich schować np. telefon lub resztę dokumentacji. Wyposażenie gabinetów lekarskich obejmuje także ergonomiczne fotele lub krzesła. Krzesło lub taboret z wyprofilowanym siedziskiem pozwalają utrzymać prawidłową pozycję ciała w trakcie długiego dyżuru.

Leżanka lub kozetka to niezbędne wyposażenie gabinetu lekarskiego – niezastąpione zarówno w trakcie badań, jak i zabiegów. Aby zapewnić sobie komfort pracy, warto postawić na model ze specjalnym uchwytem na jednorazowe prześcieradło. Kolejna ważne kwestie to regulacja wezgłowia oraz solidność konstrukcji (koniecznie sprawdź dopuszczalne obciążenie kozetki). W przypadku szafek na kartoteki, leki czy akcesoria sanitarne, należy zadbać o bezpieczeństwo w postaci zamków zabezpieczających drzwiczki.

Wybierając meble do gabinetów medycznych, warto postawić na uniwersalność. Doskonałym tego przykładem jest m.in. fotel zabiegowy z podnóżkiem. Wykorzystywany zarówno w trakcie badań, na przykład poboru krwi, jak i tzw. zabiegów chirurgicznych jednego dnia. Możliwość uzupełnienia fotela o dodatkowy blat czy stolik znacząco wpływa na komfort pracy lekarza. Jeśli chodzi o poszczególne parametry, to kluczowa będzie tutaj łatwa regulacja wysokości, podłokietników i wezgłowia, stopnia odchylenia oparcia. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, na co zwracać uwagę, wybierając wielofunkcyjny fotel zabiegowy.

Renomowany producent mebli do gabinetów zabiegowych

Wybierając wyposażenie gabinetów zabiegowych, niezbędne jest sprawdzenie ich certyfikatów. Jedynie meble spełniające normy bezpieczeństwa mogą być dopuszczone do użytku medycznego. Warto zatem sprawdzić ofertę renomowanych producentów, mających doświadczenie w branży. Doskonałym przykładem takiej marki jest U.B.M., mająca swoją fabrykę w Polsce. Meble tego producenta można kupić wygodnie, online, w sklepie Novamed. Krzesła i fotele zabiegowe, stoliki medyczne, leżanki – dostępne modele przykuwają uwagę nie tylko solidną konstrukcją, ale i bogatym wyborem kolorów obić. W sprzedaży są także akcesoria dodatkowe, jak chociażby kółka do fotela czy blat boczny do fotela zabiegowego.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.