Higiena i bezpieczeństwo pracy to hasło, pod którym kryje się szereg zasad i przepisów na temat tego, jak powinna być wykonywana praca w danym sektorze. To, co łączy gabinety lekarskie, kosmetyczne i obiekty przemysłowe to sterylizacja. Jaki autoklaw wybrać? Które urządzenie sprawdzi się najlepiej w salonie fryzjerskim, a jaki w gabinecie lekarskim?

który autoklaw wybrać

Czym dezynfekować urządzenia medyczne?

Do skutecznej dezynfekcji urządzeń medycznych można wykorzystać różnego rodzaju środki do odkażania - płyny, żele, spraye. Warto jednak mieć na uwadze, że poszczególne metody dezynfekcji różnią się poziomem jej skuteczności. Przykładowo - dezynfekcja nożyczek, igły czy wziernika sprayem będzie mniej skuteczna od tej przeprowadzonej w wanience wypełnionej płynem do dezynfekcji. Podobnie wygląda sprawa, jeśli zastanawiamy się nad tym, czym dezynfekować urządzenia kosmetyczne.

W każdym miejscu pracy, w którym może dojść do kontaktu z krwią czy płynami ustrojowymi, drobnoustrojami, koniecznie jest zadbanie o sterylność stosowanych narzędzi. I w tym miejscu należy rozróżnić dwa pojęcia, które są ze sobą często mylone: dezynfekcja oraz sterylizacja. Pierwszy z procesów usuwa drobnoustroje z powierzchni danego przedmiotu, jednak niszczy ich formy wegetatywne, a nie zawsze również formy przetrwalnikowe. Pełną skuteczność w tym zakresie zapewnia sterylizator do narzędzi kosmetycznych czy sprzętu medycznego.

Profesjonalne urządzenie do sterylizacji

Sterylizacja to proces, którego celem jest usunięcie drobnoustrojów z powierzchni przedmiotów, tekstyliów czy żywności. Niezastąpionym urządzeniem do jej przeprowadzenia jest autoklaw, czyli hermetycznie zamykany zbiornik. Jego wybór nie może być jednak przypadkowy. O jakości przeprowadzonej sterylizacji świadczy m.in. klasa autoklawu i jego poszczególne parametry. Przeczytaj więcej na temat tego, co to jest autoklaw i jak on działa.

Sterylizator do gabinetu, salonu kosmetycznego czy sterylizator przemysłowy musi charakteryzować się skutecznością, szybkością pracy, a biorąc również pod uwagę cenę urządzenia - ekonomicznością. Na rynku dostępne są trzy klasy autoklawów: S, N oraz B. Jaki autoklaw wybrać? Decyduje o tym specyfika Twojej pracy.

Jaki autoklaw do gabinetu medycznego?

Prowadzisz gabinet lekarski i zastanawiasz się, który autoklaw wybrać? Odpowiedź może być tylko jedna - najwyższej jakości autoklaw klasy B. Jest to urządzenie spełniające wszelkie normy jakości i bezpieczeństwa obowiązujące w branży medycznej. O skuteczności sterylizacji świadczy fakt posiadania przez autoklaw klasy B pompy próżniowej, z pomocą której możliwe jest całkowite usunięcie powietrza zawierającego drobnoustroje z komory autoklawu przed sterylizacją (dowiedz się więcej o sterylizacji w autoklawie). Który autoklaw klasy B będzie najlepszym? Poziom skuteczności sterylizacji zawsze będzie na najwyższym poziomie, zwróć zatem uwagę na dodatkowe funkcje, wagę, pojemność zbiornika. Sprawdź, czy urządzenie ma kilka programów sterylizacji, warto też kupić sprzęt z wbudowaną drukarką do wydruku danych z procesu sterylizacji. Jeśli prowadzisz mniejszy gabinet i nie masz na wyposażeniu narzędzi o budowie kapilarnej, możesz też zdecydować się na autoklaw klasy S.

Jaki autoklaw do salonu kosmetycznego?

Czy sterylizator do salonu kosmetycznego musi spełniać normy medyczne? W przypadku gabinetów niemedycznych, jak i niektórych gabinetów lekarskich, można zarówno zdecydować się na zakup autoklawu klasy B, jak i postawić na sprzęt nieco niższej klasy: S. Który autoklaw wybrać? Biorąc pod uwagę specyfikę obu rodzajów urządzenia, z pewnością lepszą skuteczność zapewni ten klasy B. Autoklaw klasy S, choć ma pompę próżniową, to nie gwarantuje całkowitego usunięcia powietrza z komory autoklawu. Nie można w nim sterylizować narzędzi o budowie kapilarnej, jak chociażby igły. Właściciele małych gabinetów kosmetycznych czy fryzjerskich zastanawiają się także nad zakupem autoklawu klasy N. Jest to najniższa klasa autoklawu, służąca jedynie do sterylizacji narządzi litych, nieopakowanych. Muszą to być przedmioty o gładkiej powierzchni, bez żadnych wgłębień. Analizując to, jaki autoklaw do salonu kosmetycznego kupić, weź pod uwagę zalecenia producenta - sprawdź, czy informacje z instrukcji obsługi sprzętu pokrywają się z Twoją specyfiką pracy. Jeśli korzystasz z podstawowych narzędzi, autoklaw klasy N może być dla Ciebie wystarczający.

Branża przemysłowa - który autoklaw wybrać?

Również w branży przemysłowej jednym z niezastąpionych urządzeń jest autoklaw. Jaki wybrać sprzęt na potrzeby zakładu spożywczego? W przypadku zakładów, w których pracuje się z żywnością, koniecznie jest zachowanie najwyższej skuteczności urządzenia. Autoklaw może służyć do m.in. sterylizacji, gotowania ciśnieniowego czy pasteryzacji. Z jego użyciem żywność jest bezpieczniej przygotowywana, przechowywana, wydłuża się jej termin przydatności do spożycia. Zastanawiając się, jaki autoklaw do przemysłu wybrać, warto porównać parametry poszczególnych urządzeń klasy B. Pozostałe dwie klasy sprzętu, S i N, nie są wystarczające, aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo pracy z żywnością.

Nie wiesz, jaki autoklaw wybrać? Skorzystaj z naszych podpowiedzi - oferta sklepu Novamed obejmuje sprzęt najwyższej jakości, którego skuteczność potwierdzają niezbędne certyfikaty. U nas kupisz polecane przez specjalistów autoklawy do gabinetu lekarskiego, salonu kosmetycznego czy zakładu przemysłowego.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.