Wybór autoklawu do gabinetu może być sporym wyzwaniem. Jak każdy sprzęt medyczny, tak i autoklaw musi spełniać normy bezpieczeństwa i jakości. Ich wyznacznikiem są klasy autoklawów. To rozróżnienie pozwala wyodrębnić różnice między poszczególnymi rodzajami urządzenia i dobrać jego parametry do potrzeb swojej branży.

klasy autoklawów

Autoklaw - niezastąpiony sprzęt w Twoim gabinecie

W każdym gabinecie, w którym istnieje ryzyko przerwania ciągłości tkanki i kontaktu z chorobotwórczymi drobnoustrojami, konieczna jest sterylizacja narzędzi. Służy do tego autoklaw, czyli kompaktowe urządzenie hermetycznie zamykane, w którym wyjaławianie przedmiotów odbywa się przy wykorzystaniu pary wodnej pod ciśnieniem. Charakterystyka urządzenia pozwala wyróżnić 3 klasy autoklawów: B, S oraz N.

Przeczytaj więcej na temat tego, co to jest autoklaw i jak on działa.

Decydując się na zakup urządzenia sterylizującego, należy wziąć pod uwagę różnice między klasami autoklawów. To właśnie one decydują o tym, czy dany sprzęt znajdzie swoje zastosowanie w gabinetach medycznych, czy kosmetycznych. Czym wyróżnia się autoklaw klasy B?

Rodzaje autoklawów

Opisując klasy autoklawów, zaczniemy od najwyższej z nich. Jest nią autoklaw klasy B, potocznie określany terminem autoklawu medycznego. Już sama nazwa sporo nam mówi o zastosowaniu tego rodzaju sprzętu. Autoklaw klasy B to kompaktowych rozmiarów urządzenie, umożliwiające sterylizację każdego rodzaju sprzętu medycznego i kosmetycznego. Będą to zarówno narzędzia, naczynia, jak i tekstylia. Wsady mogą być opakowane lub nieopakowane, odznaczać się powierzchnią porowatą, z wgłębieniami. Najwyższej klasy rodzaje autoklawów skutecznie wyjaławiają zatem narzędzia chirurgiczne, stomatologiczne, kosmetyczne, jak i m.in. maseczki ochronne, gogle.

Autoklaw klasy N to z kolei urządzenie najniższej jakości, traktowane w ramach sprzętu pomocniczego do sterylizacji. Jego parametry umożliwiają wyjałowienie litego, nieopakowanego sprzętu. Muszą to być przedmioty o gładkiej powierzchni, bez wgłębień, porowatości, czy nawet najmniejszych otworów. Autoklaw klasy N nie jest przeznaczony do sterylizacji naczyń czy tekstyliów. Opisując rodzaje autoklawów, warto też zwrócić uwagę na autoklaw klasy S. Jest to urządzenie pośrednie między klasą B i N. Służy ono do sterylizacji większości przedmiotów, wyjątkiem są narzędzia o budowie kapilarnej. Biorąc to pod uwagę, nie są to zalecane rodzaje autoklawów w stomatologii - autoklaw klasy S nie może przeprowadzić skutecznej sterylizacji np. końcówek stomatologicznych. Podobnie jest w przypadku m.in. endoskopów, wzierników czy cewnika.

Jakiej klasy autoklaw wybrać?

To, jakie rodzaje autoklawów mogą być stosowane w danej branży, regulują ściśle normy. W przypadku gabinetów medycznych zalecane jest użytkowanie z najwyższej klasy autoklawów, czyli sprzętu typu B. Jest to zatem obowiązkowy wybór dla właścicieli gabinetów lekarskich czy szpitali. Dla obiektów pozamedycznych, czyli m.in. gabinetów kosmetycznych czy fryzjerskich, dozwolone są autoklawy typu S. Należy dodać, że większość osób stawia jednak na najskuteczniejszą formę sterylizacji, jaką gwarantuje autoklaw klasy B i kupuje do swojego lokalu sprzęt o medycznych parametrach. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, intuicyjność obsługi i funkcje dodatkowe tej klasy sprzętu, jest to zakup, który zwraca się z nawiązką. Sprawdź, jaki autoklaw wybrać do gabinetu, salonu kosmetycznego i przemysłu.

Jaki rodzaj autoklawu wybrać?

Decydując się na zakup autoklawu, warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z poszczególnymi parametrami urządzenia. Polecane rodzaje autoklawów to te wzbogacone o funkcje dodatkowe, które znacząco wpływają na komfort użytkowania ze sprzętu. Mowa tutaj m.in. o sposobach archiwizowania danych z procesu sterylizacji. Sporym ułatwieniem będzie zatem wbudowana drukarka autoklawu, wejście USB pozwalające szybko przegrać dane na zewnętrzne dyski. Liczy się także pojemność zbiornika - inne potrzeby w tej kwestii będzie mieć gabinet lekarski a inne np. lokal barberski, który ma mniejszą liczbę sprzętu do sterylizacji. Na rynku dostępne są zarówno autoklawy o pojemności np. 2 litrów, jak i ponad 10 czy 20 litrów. Najlepsze rodzaje autoklawów to także te urządzenia, które mają kilka programów sterylizacji. Ich dobór do rodzaju sterylizowanych przedmiotów pozwala odpowiednio wydłużyć lub skrócić czas pracy urządzenia. Dowiedz się, jak przebiega sterylizacja w autoklawie. Intuicyjny panel sterowania, cichy tryb pracy, automatyczny system poboru wody czy kontrola ciśnienia i temperatury to równie ważne parametry, jak waga czy rozmiar autoklawu.

Dostępne w Novamed autoklawy to sprzęt od cenionych producentów, spełniający normy europejskie. Sprawdź oferowane przez nas klasy autoklawów i wybierz urządzenie wpisujące się w potrzeby Twojego gabinetu. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.