Kompletujesz domową apteczkę? Nie zapomnij o kompresach żelowych! Te wielokrotnego użytku wyroby medyczne mają wszechstronne zastosowanie, obejmujące leczenie ciepłem lub zimnem. Jeśli dodamy do tego poręczne wymiary i niską cenę, otrzymasz najprostszy, a zarazem skuteczny, przepis na to, jak złagodzić ból domowymi sposobami. Ból stawów, mięśni lub zęba to tylko niektóre z możliwych sytuacji, w których użycie kompresu żelowego przyniesie Ci ulgę.

Kompres żelowy na ból reumatyczny

Zastosowanie kompresów żelowych

Kompresy żelowe (ciepło-zimno) to jedne z tych przedmiotów, które zdecydowanie warto mieć w domowej apteczce. W przypadku, gdy leczenie lekami różnych dolegliwości nie jest konieczne – lub przeciwnie – wymaga uzupełnienia – kompres żelowy w szybki sposób pomoże Ci uporać się z bólem czy obrzękami. Każdy tego rodzaju kompres jest wypełniony specjalnym, nietoksycznym żelem, często w postaci mikrogranulek. W zależności od potrzeb kompres należy schłodzić lub ogrzać, aby móc zastosować odpowiednio terapię zimnem lub ciepłem.

Zastosowanie kompresów żelowych jest szerokie, a co równie ważne – mogą z nich korzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Lista przeciwwskazań do używania kompresów jest krótka i obejmuje głównie zaburzenia czucia, nieleczone nadciśnienie czy niektóre choroby serca. Co jest dobre na opuchliznę po uderzeniu – zimny czy ciepły kompres żelowy?

Na co pomaga okład z kompresu żelowego?

1. Kompres żelowy chłodzący

Leczenie zimnem kompresem jest możliwe, jeśli włożysz go na odpowiedni (podany przez producenta) czas do zamrażalki lub lodówki. Taki zimny kompres żelowy na stłuczenia to idealne rozwiązanie! Zimno obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega powstawaniu krwiaka lub też sprawia, że się on nie powiększa. Leczenie zimnem jest wskazane przy wszelkiego rodzaju urazach i kontuzjach oraz stanach zapalnych. Czy zimny okład pomaga na opuchliznę? Zdecydowanie tak. Chłód zmniejsza obrzęki, w tym obrzęki limfatyczne, i łagodzi ból. Z tego powodu możesz go stosować również po wyrwaniu zęba, czy przeprowadzeniu zabiegów medycyny estetycznej na twarz i stanów zapalnych cery. Rano budzić się z podpuchniętymi oczami? Zimny okład pomoże Ci w szybkim dojściu do siebie. Leczenie zimnem sprawdza się także w przypadku oparzeń słonecznych, ukąszeń owadów czy bólu głowy. Wiele osób stawia na nie również przed i po treningach, aby zapobiec bólom, skurczom mięśni.

2. Kompres żelowy rozgrzewający

Wiesz już, co na stłuczenia i świeże urazy sprawdzi się najlepiej, jednak co w przypadku przewlekłych bóli i kontuzji? Możesz zastosować ciepłe okłady żelowe. Leczenie ciepłem to polecana metoda na bóle reumatyczne czy napięte mięśnie. Ciepły kompres sprawdzi się też w niwelowaniu bólu menstruacyjnego, kolki u dzieci, zakwasów po treningu. Ogrzanie zimnych nóg w chłodny dzień? Kompres żelowy zrobi to w dosłownie kilka minut! Sięgnij po niego również, jeśli zastanawiasz się, jak złagodzić ból pleców (sprawdź, jakie inne sposoby mogą Ci też pomóc). Aby rozgrzać kompres, wystarczy, że włożysz go na chwilę do ciepłej wody lub piekarnika.

Kompresy żelowe – o tym warto pamiętać

Kompres żelowy na ból reumatyczny lub stłuczenia to sprawdzona metoda leczenia, jednak należy pamiętać o jego właściwym stosowaniu. Przede wszystkim nie przykładaj zimnego kompresu bezpośrednio do skóry, aby jej nie uszkodzić. Lepszym wyborem jest owinięcie go np. w papierowy ręcznik kuchenny lub ściereczkę. Przestrzegaj czasu terapii, zwykle to ok. 20 minut. W przypadku leczenia ciepłem nie zaleca się stosowania go w ostrych stanach zapalnych i obrzękach, tutaj postaw na terapię zimnem. Ciepły okład może doprowadzić do poparzenia skóry, nigdy nie pozostawiaj go w zasięgu oczu dziecka.

Jeśli chcesz podać okład ciepły maluszkowi, postaw na specjalne dopasowane do ich potrzeb mniejsze kompresy. Bajkowe kształty i kolory przykuwają uwagę dziecka, z kolei specjalna powłoka materiałowa umożliwia przyłożenie okładu bezpośrednio do skóry, jak i chroni ją przed przegrzaniem lub zbyt mocnym działaniem zimna.

W sklepie Novamed dostępne są różnego rodzaju kompresy żelowe dla dzieci i dorosłych. Są to okłady zarówno w klasycznych kształtach, jak i dopasowane do danej partii ciała, w tym kompres żelowy na łokieć, oczy, kolano czy nadgarstek.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.