Klamki w toaletach publicznych, smartfony, poręcz w autobusie – to tylko niektóre z powierzchni, na których gromadzą się liczne bakterie, wirusy i inne drobnoustroje. Patogeny znajdują się wszędzie, a nasze dłonie są ich doskonałym transporterem. Stąd tak ważne jest mycie i dezynfekcja rąk, a jeszcze ważniejszy jest sposób, w jaki to robimy. Jak poprawnie myć ręce?

Dlaczego trzeba myć ręce?

Na pytanie „dlaczego trzeba myć ręce?” potrafią odpowiedzieć już dzieci. Każdego dnia jesteśmy narażeni na kontakt z licznymi chorobotwórczymi drobnoustrojami. Dotykając różnych powierzchni, jak chociażby przycisk windy czy karta do bankomatu, przenosimy na dłonie od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojowych! Stąd już krótka i prosta droga do tego, aby przedostały się one do naszego przewodu pokarmowego czy dróg oddechowego. Dotykanie dłońmi ust, nosa czy oczu otwiera drobnoustrojom szlak do naszego organizmu, co może zakończyć się takimi chorobami, jak m.in. grypa, biegunka, zapalenie spojówek czy infekcje dróg oddechowych. Higieniczne mycie rąk pozwala zmniejszyć ryzyko zakażenia, ponieważ już kilkanaście sekund mycia rąk eliminuje ok.90% zarazków z ich powierzchni. Dezynfekcja rąk to także nieodłączny element profilaktyki przeciw COVID-19.

Jak poprawnie umyć ręce?

Długie i dokładne mycie rąk jeszcze nie tak dawno kojarzyło się nam głównie z obowiązkiem personelu medycznego. I choć regularne kampanie WHO przypominały nam o konieczności mycia rąk po kichnięciu, zabawie z psem lub przed i po przygotowaniu posiłków, to wciąż zbyt mało osób zwracało uwagę na tę kwestię. Dopiero pandemia koronawirusa sprawiła, że większość z nas nie tylko zwiększyła częstotliwość mycia dłoni, ale i szukała odpowiedzi na pytanie, jak prawidłowo myć ręce. Jak wskazują badania naukowców, samo opłukanie dłoni lub zbyt krótkie ich mycie, nie pozwala na dokładne usuniecie drobnoustrojów ze skóry.

Jak myć ręce, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia?

  1. Zwilż dłonie wodą i wlej mydło w zagłębienie dłoni/nabierz tyle mydła, aby pokryło ono całą powierzchnię dłoni.

  2. Dokładnie rozprowadź mydło po wewnętrznej powierzchni dłoni.

  3. Zwróć szczególną uwagę na przestrzenie między palcami, zagłębienia i okolice kciuków.

  4. Namydl zewnętrzną część dłoni, pamiętając o grzbietach palców.

  5. Namydl nadgarstki.

  6. Dokładnie opłucz dłonie i je osusz.

Dłonie osusz ręcznikiem papierowym, a jeśli to niemożliwe dobrze sprawdzą się ręczniki bawełniane, należy tylko pamiętać, aby były one przeznaczone tylko do dłoni i nie korzystały z nich inne osoby. Higieniczne mycie rąk powinno też odpowiednio długo trwać. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, aby myć ręce ok. 30 sekund (w oficjalnych broszurach WHO na temat tego, jak myc rece, sugerowany czas wynosi 40-60 sekund). Na konieczność mycia rąk przez minimum 20 sekund wskazują także naukowcy z Hammond Consulting Limited, jednak co równie ważne, zwracają oni uwagę na to, aby podczas mycia rąk wykonywać energiczne ruchy. Tylko w taki sposób możemy skutecznie wypłukać patogeny z zagłębień dłoni.

Prawidłowa dezynfekcja rąk

Mycie rąk mydłem i wodą to skuteczny sposób na usunięcie zabrudzeń ze skóry oraz drobnoustrojów. Wspominając o myciu dłoni, nie sposób pominąć kwestii ich dezynfekcji. Dlaczego dezynfekować ręce i jak to robić? Lekarze i naukowcy zgodnie wskazują, że dezynfekcja dłoni to skuteczny sposób na niszczenie bakterii i wirusów w sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do wody i mydła. Stosowanie preparatów do dezynfekcji rąk (czyli takich na bazie min. 60% alkoholu) sprawdza się m.in. w środkach transportu publicznego, podczas spaceru czy po wyjściu ze sklepu.

Jak dezynfekować ręce? Wystarczy wylać w zagłębienie dłoni środek do dezynfekcji i dokładnie rozprowadzić go po wewnętrznej i zewnętrznej części rąk (na suchą skórę!). Preparat ten rozprowadzamy do momentu, aż dłonie będą suche. Zwykle czynność ta trwa 20-30 sekund. Jeśli dłonie są mocno zabrudzone, tłuste, przed ich dezynfekcją należy je umyć wodą i mydłem. Obok żeli, w sklepie Novamed dostępne są także pianki i spraye na bazie alkoholu, dzięki czemu każdy może dobrać rodzaj preparatu do swoich potrzeb i upodobań (sprawdź, jaki wybrać preparat do dezynfekcji rąk).

Mycie i dezynfekcja rąk to ważny element profilaktyki zdrowotnej. Obok higieny dłoni należy również zadbać o ich pielęgnację. Środki do mycia i dezynfekcji u niektórych osób mogą powodować zaczerwienie skóry, świąd czy nawet pękanie dłoni. Dlatego tak ważne jest regularne stosowanie kremów, które dbają o barierę lipidową naskórka. Mowa o emolientach, czyli produktach, które nawilżają, regenerują i zmiękczają suchą, atopową skórę, przynosząc jej ulgę.

 

Bibliografia

  1. Dr med. Jacek Mrukowicz, Higiena rąk, mp.pl, data dost. 29.01.2022 r.

  2. Fizycy sprawdzili, jak długo trzeba myć ręce, aby robić to skutecznie, pap.pl, data dost. 29.01.2022 r.

  3. Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk, gov.pl, data dost. 29.01.2022 r.

  4. Nawyki higieniczne dzieci w szkole, pacjent.gov.pl, data dost. 29.01.2022 r.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.