Jesień i zima to wyjątkowy trudny czas dla układu oddechowego. Z każdym oddechem do Twojego organizmu przedostają się zanieczyszczenia, smog lub wirusy. Jeśli chodzi o te ostatnie, to właśnie one są odpowiedzialne za najczęstsze infekcje górnych dróg oddechowych w tym czasie – przeziębienie i grypę. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem, warto stosować środki ochrony dróg oddechowych. Które z nich są najskuteczniejsze?

Ochrona górnych dróg oddechowych

Jakie są metody ochrony dróg oddechowych?

Ochronę dróg oddechowych zapewniają działania i akcesoria, dzięki którym możesz zadbać o lepszą jakość wdychanego przez siebie powietrza. W tym celu sięgnij po środki ochrony dróg oddechowych takie jak maseczki czy półmaski ochronne, w tym maski antysmogowe. Ochrona górnych dróg oddechowych obejmuje też domowe sposoby na nawilżanie błony śluzowej gardła i nosa. Suche powietrze w zamkniętych pomieszczeniach i smog na zewnątrz stanowią dla niej wyzwanie. Wysuszona zapewnia mniejszą ochronę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami czy zanieczyszczeniami.

Niektóre rodzaje środków ochrony dróg oddechowych bywają zaskakujące. Dlaczego? Ponieważ opisując poszczególne metody, nie można zapomnieć o… unikaniu dotykania twarzy. Wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Nie oznacza to jednak, że chory musi bezpośrednio na Ciebie kichnąć lub kaszlnąć. Kropelki kaszlu potrafią pokonać sporą drogę i to z dużą prędkością. Co więcej, wystarczy, że kropelki wydzieliny z wirusem spadną na przedmiot, który za chwilę podniesiesz. Po jego użyciu odstawiasz go i… drapiesz się w okolicy nosa. To może wystarczyć, aby doszło do zakażenia.

Środki ochrony dróg oddechowych – maski ochronne

Maski ochronne to skuteczna bariera dla wirusów, bakterii czy zanieczyszczeń krążących w powietrzu. Możesz postawić na jednorazowe maseczki lub półmaski, które z łatwością zdezynfekujesz i użyjesz ponownie (sprawdź, co dają i przed czym chronią półmaski). Aby maseczka odgrywała swoją rolę, musi być prawidłowo noszona. Przestrzegaj czasu użytkowania maseczki, dbaj o higienę w momencie jej ściągania, aby nie doprowadzić do samozakażenia w trakcie tego procesu. Zużytą maskę wrzuć do odpadów komunalnych i umyj dłonie.

Jesienią i zimą na szczególną uwagę zasługuje ochrona dróg oddechowych przy pomocy masek antysmogowych. Sezon grzewczy znacząco wpływa na zanieczyszczenie powietrza. Wdychanie smogu zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu krążenia i układu oddechowego, będąc przyczyną przedwczesnej śmierci milionów osób na całym świecie. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj tekst: ochrona dróg oddechowych przed smogiem i zanieczyszczeniami.

Profesjonalny sprzęt ochrony dróg oddechowych w Twoim domu

Ochrona dróg oddechowych przy pomocy sprzętu stosowanego przez personel medyczny? To możliwe! Rozwiązaniem są oczywiście lampy wirusobójcze. Oferty najlepszych producentów obejmują lampy w zróżnicowanym przedziale cenowym, dostępne są także modele o małych kształtach, idealnych do stosowania w warunkach domowych czy w miejscu pracy. Naświetlanie powierzchni czy powietrza promieniowaniem UV gwarantuje skuteczność w likwidacji drobnoustrojów, jednak zwróć uwagę na to, jaki model lampy kupujesz. W Novamed dostępne są lampy wirusobójcze na statywie, sufitowe czy ścienno-sufitowe. Pierwszy i ostatni model umożliwia regulację kąta padania promieni. Równie ważny jest podział ze względu na pracę urządzenia. Jeśli chcesz stosować lampę, gdy w pomieszczeniu są ludzie i zwierzęta, najlepszym wyborem będzie lampa przepływowa lub dwufunkcyjna.

Nie chcesz lub nie możesz stosować lamp wirusobójczych? Postaw na zastępcze środki ochrony dróg oddechowych, równie skuteczne i profesjonalne. Chodzi oczywiście o nawilżanie i oczyszczanie powietrza. Pomogą Ci w tym oczyszczacze powietrza, które dbają o usuwanie z niego wszelkich alergenów i zanieczyszczeń. Kurz, sierść psa, wirusy, bakterie, smog – wyproś nieproszonych gości z Twojego M. Warto kupić sprzęt, który posłuży Ci na lata i zapewni naprawdę dobrą jakość powietrza w sypialni czy salonie. Doskonale sprawdzają się tutaj oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania i jonizacji – zamów je wygodnie, bo online, w sklepie Novamed.

Domowe środki ochrony dróg oddechowych

Sprzęt do oczyszczania powietrza to jedno, jednak ochrona dróg oddechowych obejmuje także wspomniane już domowe sposoby. W ramach profilaktyki znakomicie sprawdzają się inhalacje z soli fizjologicznej. Nie tylko nawilżają błonę śluzową, ale i udrożniają nos oraz pomagają usunąć zalegającą w płucach wydzielinę. Aby zadbać o kondycję dróg oddechowych, warto wykonać ćwiczenia oddechowe. Pomoże Ci w tym np. spirometr treningowy.

Dbaj o higienę i zdrowy tryb życia. Twój układ odpornościowy będzie lepiej pracować, jeśli zapewnisz swojemu organizmowi odpowiedni czas na sen i regenerację. Ważne jest także nawodnienie (a tym samym nawilżenie błon śluzowych), jesienią i zimą zapomina o tym wiele osób. Ochrona górnych dróg oddechowych to także odpowiedni ubiór, na cebulkę, który zapobiegnie przegrzaniu się organizmu. Dieta? Oczywiście bogata w witaminy i minerały. Sezonowe warzywa i owoce lub te zamrożone. Aby wzmocnić organizm sięgaj po probiotyki – mogą być dostarczane z pożywieniem (czosnek, miód, cebula, kiszonki). Ochrona górnych dróg oddechowych w trakcie zimowego spaceru? Tak – niezwykle ważne jest, aby oddychać przez nos, który oczyszcza i ogrzewa powietrze, a nie przez usta. Na koniec podstawowa ochrona przed wirusami i bakteriami, czyli regularne mycie dłoni oraz stosowanie produktów do dezynfekcji. Noś ze sobą żel antybakteryjny, myj dłonie wodą z mydłem przez 20-30 sekund. Czasami drobne czynności mają największą moc.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.