Dobrze wyposażony gabinet lekarski to ogromne ułatwienie w prawidłowym i szybkim postawieniu diagnozy pacjentom. Jednym z obowiązkowych urządzeń w praktycznie każdym gabinecie jest ciśnieniomierz lekarski. Ciśnienie tętnicze wchodzi w skład najważniejszych parametrów życiowych, jego pomiar jest kluczowy zarówno w ramach profilaktyki, jak i w procesie leczenia pacjenta.

ciśnieniomierz do gabinetu lekarskiego

Jakich ciśnieniomierzy używają lekarze?

Sprzęt medyczny to urządzenia precyzyjne, niezawodne, o jakości potwierdzonej odpowiednimi certyfikatami. Tak też jest w przypadku ciśnieniomierzy. Jakie ciśnieniomierze polecane przez lekarzy można wyróżnić? Manualne, półautomatyczne oraz automatyczne. Stosowany przez długie lata ciśnieniomierz do gabinetu lekarskiego to ten manualny, służący do pomiaru ciśnienia metodą osłuchową. Wyróżnia go dokładność wyniku, również w badaniu osób z bardzo niskim ciśnieniem tętniczym. Najpopularniejsze ciśnieniomierze manualne to te zegarowe. Pompowane przy pomocy gruszki, z odpornym na uszkodzenia mechaniczne zegarem oraz oczywiście stetoskopem w zestawie.

Jaki zegarowy ciśnieniomierz do gabinetu lekarskiego wybrać? Sprawdź ofertę Novamed – u nas kupisz manualny ciśnieniomierz dla osób prawo i leworęcznych. Stawiamy na urządzenia od czołowych producentów, wykonane z wytrzymałych materiałów. W zależności od sposobu przechowywania ciśnieniomierza możesz postawić na model ścienny, biurkowy lub z wózkiem. Sporym udogodnieniem jest sprzęt z dodatkiem klipsa, za pomocą którego możesz zamocować zegar ciśnieniomierza na przykład na kieszeni.

Jaki ciśnieniomierz dla lekarza pediatry możemy polecić? Z pewnością będzie to model z 3 mankietami: noworodkowym, niemowlęcym oraz dziecięcym, pozwalającym dopasować jego rozmiar do wieku pacjenta. Zegarowy ciśnieniomierz dla lekarza to urządzenie wymagające umiejętności, ciszy w trakcie badania. Sam pomiar trwa średnio kilka minut. Z tych powodów coraz więcej lekarzy stawia na urządzenia automatyczne. Rozwój technologii sprawia, że ich stosowanie zapewnia równie wysoką precyzję, co w przypadku sprzętu manualnego.

Jaki ciśnieniomierz do gabinetu? Modele automatyczne

Automatyczny ciśnieniomierz do gabinetu lekarskiego zapewnia szybsze i łatwiejsze badanie. Wystarczy założyć mankiet na ramię lub nadgarstek pacjenta, nacisnąć przycisk i poczekać na wynik pomiaru. Polecany z tej kategorii ciśnieniomierz dla lekarza musi mieć dokładność potwierdzoną badaniami klinicznymi. Tylko wtedy lekarz może mieć pewność, że urządzenie jest precyzyjne, a jego stosowanie u danej grupy pacjentów jest możliwe. Dopuszczalny błąd pomiaru urządzenia to +/- 3 mm Hg.

Jeśli chodzi o wybór między ciśnieniomierzem naramiennym a nadgarstkowym, ciśnieniomierze polecane przez lekarzy to głównie te naramienne, charakteryzujące się większą dokładnością. Najnowsze modele zapewniają bezuciskowy pomiar, dlatego mogą być stosowane nawet u pacjentów wrażliwych na dotyk i pompowanie mankietu. Urządzenia automatyczne zostały wzbogacone także o liczne funkcje dodatkowe. Najważniejsze z nich to możliwość wykrywania nieregularnej pracy serca i migotania przedsionków. Tak jest w przypadku ciśnieniomierza Novama Comfort + AF. Jest to model naramienny, pozwalający wykryć zaburzenia pracy serca, jak i przeprowadzić precyzyjne badanie u osób ze zdiagnozowaną arytmią. To polecany ciśnieniomierz dla lekarza, ale łatwość w jego stosowaniu sprawia, że jest to sprawdzony ciśnieniomierz do domowej diagnostyki migotania przedsionków. Kolejne zalety urządzenia to pamięć na 90 wyników, uśrednianie wyników czy pomiar podczas pompowania i dożywotnia gwarancja od producenta. Sporym ułatwieniem w przeprowadzaniu badania ciśnienia jest kontrastowy ekran i regulacja mankietu 22-42 cm.

Ciśnieniomierz dla lekarza – zwróć uwagę na funkcje dodatkowe

Pacjent za pacjentem, mało czasu na konsultację – warunki pracy lekarza są trudne. Ciśnieniomierze polecane przez lekarzy to urządzenia wzbogacone o funkcje dodatkowe, wpływające na szybkość pomiaru i jego dokładność. Ciśnieniomierze automatyczne mogą wyróżniać się m.in. funkcją wskazywania ruchu czy prawidłowego założenia mankietu. Biorąc pod uwagę fakt, jak wiele czynników może zafałszować wynik, przyda się też wspominana wcześniej funkcja uśredniania wyników. Aby zapewnić sobie trwałość urządzenia i niskie koszty jego użytkowania, dobrym wyborem będzie ciśnieniomierz do gabinetu lekarskiego, który można ładować przy pomocy USB.

Dla niektórych osób wybór ciśnieniomierza to spory problem. Aby ułatwić sobie tę decyzję, sprawdź, czym dokładnie charakteryzują się ciśnieniomierze profesjonalne i domowe.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.