maska na twarz

Jeszcze do niedawna maski ochronne były skutecznym środkiem ochrony osobistej dla osób wykonujących poszczególne zawody. Zabezpieczały przed przedostaniem się do dróg oddechowych pyłów, toksyn. Wraz z pandemią COVID-19 maska na twarz stała się jednym ze sposobów ograniczenia transmisji koronawirusa. Która maska ochronna z filtrem będzie najlepszym wyborem i dlaczego półmaski są skuteczniejsze niż klasyczne maski bawełniane?

Półmaski na twarz – środek ochrony osobistej w czasie pandemii

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Oznacza to, że można się nim zarazić nie tylko podczas rozmowy z osobą zakażoną, ale i przechodząc obok chorego, który kicha lub kaszle. Obok zachowania dystansu i dezynfekcji dłoni to właśnie maski ochronne zaliczane są do jednych z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed COVID-19. Wiele osób wybiera maski bawełniane czy chirurgiczne, jednak to półmaski ochronne, oznaczone jako FFP3 oraz FFP2, zapewniają lepszą ochronę. Dlaczego?

Maska ochronna FFP3 oraz FFP2 to maska z filtrem, który zatrzymuje cząsteczki wirusa. Nie można zapomnieć także o samym wyglądzie maski, a dokładnie jej dopasowaniu. Półmaski lepiej przylegają do twarzy, zapobiegając przedostawaniu się powietrza przez luki w okolicy nosa czy pod brodą. Oczywiście nawet najskuteczniejsza maska nie zapewni dobrej ochrony, jeśli będzie się ją nosić źle założoną, zsuniętą na brodę.

Maska ochronna – którą wybrać?

FFP to skrót od ang. filtering face piece, oznaczający klasę filtracji półmasek (jaki procent cząstek o średnicy 0,3 mikrona lub większej mogą one zatrzymać). Im wyższa cyfra przy tym oznaczeniu, tym skuteczniejszą ochronę maska zapewnia. W sklepach dostępne są półmaski ochronne FFP1, FFP2 oraz FFP3. Pierwsza maska zapewnia najsłabszą ochronę (80%) i nie jest polecana do ochrony przed COVID-19. Maska ochronna FFP2 filtruje minimum 94% cząsteczek, w praktyce wartość ta może mieścić się w przedziale od 94 do nawet 99%. Maska ochronna FFP3 filtruje 99% cząsteczek. Drugą ważną kwestią jest oznaczenie całkowitego przecieku wewnętrznego, czyli określenie, jak szczelna jest maska. W przypadku maski FFP mowa o maksymalnie 11%, natomiast maska FFP3 ma lepszy wynik – 5% (więcej na temat półmasek przeczytasz tutaj).

Zalecanymi środkami ochrony indywidualnej przed COVID-19 są półmaski FFP2 oraz FFP3. W przypadku drugiej z nich ochrona ta jest znacznie większa, są to maski używane głównie przez personel medyczny lub w kontaktach z osobą zarażoną. Do codziennego użytkowania w miejscach publicznych w zupełności wystarcza maska FFP2. Warto też wspomnieć o kilku ważnych kwestiach, a mianowicie oznaczeniach na paskach/ich opakowaniach. Powinna na nich widnieć norma EN149, przyjęta przez CEN (Europejski Komitet Normalizujący). Półmaski na twarz mogą mieć także inne oznaczenia, niż wspomniane FFP1/FFP2/FFP3. Inną klasą kwalifikacji jest P1/P2/P3 (norma dla niej to EN 143), używana także w Europie. Można spotkać się również z oznaczeniem klasy za pomocą symboli N99 czy N95, jest to metoda stosowana w USA. Porównując ją do klasy FFP, można przyjąć, że maska ochronna N99 zapewnia podobną ochronę, jak maska FFP3, z kolei maska N95 zapewnia nieco lepszą ochronę od maski FFP2.

Maski jednorazowe czy wielokrotnego użytku?

Maseczki bawełniane dostępne są w wielu różnych kolorach i ciekawych designach. Półmaski zapewniają mniejszy wybór, jednak z łatwością można je dopasować do ubioru, nawet eleganckiego. Zwykle maski ochronne tego typu są dostępne w odcieniach czerni, bieli lub szarości, ale można kupić także maski w innych kolorach. W przypadku maski FFP3 do wyboru mamy także maskę klasyczną lub z zaworem, który ułatwia oddychanie i odprowadza wilgoć, dzięki czemu maska na dłużej pozostaje sucha. Warto jednak pamiętać, że takie maski ochronne wielorazowe z zaworem filtrują jedynie powietrze wdychane. Jeśli nosi je osoba chora, jej wydychane powietrze nie jest filtrowane, przez co staje się potencjalnym zagrożeniem dla osób trzecich.

Czy półmaski są wielokrotnego użytku? Należy dokładnie przeczytać oznaczenia na ich opakowaniach. Zwykle FFP3 to maski ochronne wielorazowe, które można nosić przez określony czas, a między kolejnymi stosowaniami dezynfekować. FFP2 to maski ochronne jednorazowe, które zazwyczaj można nosić 8 godzin lub też warianty wielorazowe. W Novamed dostępne są półmaski ochronne FFP2 i FFP3, w tym warianty o kolorowym designie. Mimo wszystko kluczową kwestią jest nie kolor, ale prawidłowe noszenie (i zdejmowanie!) masek. Zgodnie z zaleceniami MZ należy je stosować w przestrzeni zamkniętej, jak i wtedy, gdy zachowanie dystansu społecznego nie jest możliwe – także w przestrzeni otwartej.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.