Jakość powietrza a samopoczucie

Dorosły człowiek, w stanie spoczynku wykonuje około 16 oddechów na minutę, czyli 23 tysiące oddechów dziennie, ponad 8 milionów oddechów w ciągu roku. Każdy pojedynczy oddech sprawia, że do płuc oprócz życiodajnego tlenu i innych gazów znajdujących się w powietrzu dostają się też mikrozanieczyszczenia, pyły PM2,5 i PM10 charakterystyczne dla smogu, aerozole, a także wirusy, bakterie, zarodniki grzybów, kurz i wiele, wiele innych.

Układ oddechowy ma taką budowę, by skutecznie usuwać większość wdychanych zanieczyszczeń. Niestety ma swoje granice i przy nadmiernej ekspozycji, zwłaszcza przez długi czas, nie będzie tak efektywny, a część z nich pozostanie w drogach oddechowych i przedostaje się do krwiobiegu, z czasem wywołując zmiany w organach wewnętrznych. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem w długiej perspektywie może prowadzić do chorób układu oddechowego i krążenia, do problemów z płodnością, czy do rozwoju chorób nowotworowych.

W krótkiej perspektywie natomiast oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może powodować przejściowe niedotlenienie, spadek saturacji, bóle głowy, czy zwiększoną podatność na infekcje.

Jakość powietrza zewnętrznego często pozostawia wiele do życzenia, niestety w tym względzie jako jednostki niewiele możemy zrobić. Natomiast możemy zadbać o jakość powietrza wewnątrz – w domu, w mieszkaniu, biurze czy lokalu. Nawet gdy wydaje Ci się, że masz czyste powietrze w mieszkaniu, to jeżeli nie masz systemów filtrujących i oczyszczających, wcale tak nie jest.

kwiat

Jak dbać o czyste powietrze w mieszkaniu/domu/lokalu?

Podstawową metodą dbania o jakość powietrza w budynkach jest sprawny system wentylacji odpowiedzialny za wymianę powietrza. Wentylacja grawitacyjna może być wspierana mechaniczną, dzięki czemu zapewniany jest sprawniejszy obieg i wymiana powietrza. Powinna być okresowo czyszczona i dezynfekowana, by utrzymać czystość przewodów doprowadzających powietrze. To jednak nie wystarczy, bo chociaż sama wymiana jest ważna, zanieczyszczenia nadal się tam znajdują.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na czyste powietrze w mieszkaniu jest zakup oczyszczacza powietrza. Urządzenie to jest w stanie zatrzymać nawet do 99,97% mikroskopijnych zanieczyszczeń oraz alergenów, a nawet część mikroorganizmów – wszystko zależy od rodzaju zastosowanych filtrów.

Głównym zadaniem oczyszczacza powietrza jest usuwanie szkodliwych pyłów PM 2,5 oraz PM 10, będących składnikami smogu. Oprócz tego oczyszczacz powietrza częściowo usuwa drobinki kurzu i sierść (chociaż nie może zastępować sprzątania i odkurzania). Jeżeli oczyszczacz wyposażony jest w odpowiednie filtry, może też usuwać alergeny z powietrza np. pyłki traw, a także wirusy, bakterie i zarodniki grzybów, do wielkości 0,3 mikrona. Oczyszczacz powietrza może być zintegrowany z nawilżaczem i jonizatorem, wtedy dba również o ogólną jakość atmosfery w mieszkaniu, co przekłada się na zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców.

Pragnąc zadbać o zdrowe powietrze w lokalu, warto postawić na naturę i rozwiązania, które nic nie kosztują, a są niezwykle efektywne. Mowa oczywiście o roślinach oczyszczających powietrze. Te podniosą estetykę wnętrza, a przy okazji wychwytują kurz, dostarczają tlen i ogólnie wpływają na dobrą atmosferę. Do takich roślin należą między innymi: chamedora, paprocie, skrzydłokwiat, dracena obrzeżona i wiele innych.

Czyste i zdezynfekowane powietrze

O ile oczyszczacze i rośliny usuwają zanieczyszczenia i częściowo wychwytują mikroorganizmy, to nie są one przeznaczone do dezynfekcji powietrza. Pragnąc zapewnić bezpieczeństwo mikrobioologiczne mieszkańcom bądź klientom i personelowi, warto zainwestować w urządzenia do dezynfekcji powietrza – lampy wirusobójcze lub przepływowe urządzenia do dezynfekcji powietrza. Ich działanie polega na naświetlaniu promieniami UV powierzchni lub powietrza zasysanego do komory. Promieniowanie to jest szkodliwe dla organizmów żywych, w tym dla wirusów, bakterii i innych patogenów, co sprawia, że powietrze staje się mikrobiologicznie czyste. Jest to rozwiązanie polecane zwłaszcza do lokali odwiedzanych przez wiele osób i sprawdzi się nie tylko w trakcie pandemii COVID-19, ale też na co dzień, by zapewnić klientom poczucie bezpieczeństwa i po prostu zdrowe, czyste powietrze. Więcej informacji na temat dezynfekcji promieniowaniem UV przeczytasz tutaj.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.