Zaburzenia pracy serca (arytmia) to choroba dotykająca osoby w każdym wieku. Niestety, często nie daje o sobie znać przez długi czas, stopniowo pogarszając wydolność serca. Warto zatem regularnie kontrolować swój stan zdrowia, a wysokie ciśnienie, migotanie przedsionków czy inną arytmię pomoże Ci wykryć dobry ciśnieniomierz do użytku domowego. Który model wybrać? Dlaczego zależność migotanie przedsionków a ciśnienie jest tak ważna dla Twojego zdrowia?

cisnieniomierze z funkcja AF

Zaburzenia pracy serca

Każdemu z nas może przytrafić się sytuacja, w której serca pracuje za szybko lub zbyt wolno. Emocje, wysiłek fizyczny czy niektóre leki wpływają na wysokość ciśnienia tętniczego. Póki są to sporadyczne sytuacje, nie masz powodów do obaw. Zaburzenia pracy serca mogą mieć jednak charakter przewlekły i wymagać leczenia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma arytmię, w tym jej najczęstszą postać, jaką jest migotanie przedsionków (AF, ang. atrial fibrillation).

Migotanie przedsionków (AF)

AF to często diagnozowany rodzaj arytmii, choć należy dodać, że wiele osób dowiaduje się o chorobie dopiero w trakcie badania kontrolnego. Objawami migotania przedsionków są m.in. duszności, potliwość, gorsza tolerancja wysiłku fizycznego czy ucisk w klatce piersiowej. Migotanie przedsionków to choroba polegająca na nierównej pracy serca. Przedsionki zamiast się kurczyć, to drgają. Jakie jest tętno przy migotaniu przedsionków? AF charakteryzuje szybka praca serca, tętno w trakcie napadu utrzymuje się na poziomie 350 do nawet 700/min! Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj tekst migotanie przedsionków a arytmia.

Ciśnienie a arytmia serca

Dlaczego tak wiele mówi się i pisze o ciśnieniu krwi w kontekście arytmii? Jakie ciśnienie przy migotaniu przedsionków powinno być sygnałem do dalszej diagnostyki w kierunku chorób serca? Jeśli chodzi o relacje ciśnienie krwi arytmia, to należy przede wszystkim podkreślić to, że jedną z przyczyn zaburzeń pracy serca jest nadciśnienie tętnicze. To też niejako odpowiedź na pytanie, czy przy migotaniu przedsionków jest wysokie ciśnienie. Gdy serce jest zmuszone do cięższej pracy, po pewnym czasie u chorego może zostać rozpoznane migotanie przedsionków. Niskie ciśnienie i wysokie tętno także występują u osób z arytmią. Jest to zwykle objaw napadu choroby w trakcie pomiaru ciśnienia. Wykonując po sobie dwa pomiary, jeden może wskazywać na niskie, a drugi na wysokie ciśnienie. Warto także podkreślić, że u osób cierpiących na arytmię ciśnienie w nocy, w chwili snu, nie obniża się, a może nawet wzrosnąć. U osób zdrowych ciśnienie tętnicze w nocy spada.

Niskie ciśnienie – lub przeciwnie – wysokie to często powód wystąpienia błędów w trakcie pomiarów ciśnieniomierzem. Dlatego tak ważne jest, aby uzupełnić domową apteczkę o model sprzętu, który został opracowany w taki sposób, aby przeprowadzić pomiar nawet w trakcie napadu arytmii. Oczywiście ciśnienie przy migotaniu przedsionków nie zawsze musi być nieprawidłowe. Jeśli masz zdiagnozowaną arytmię i się leczysz, wynik badania zazwyczaj nie odbiega mocno od normy. Mimo to pamiętaj o regularnej kontroli swojego stanu zdrowia. Zależność migotanie przedsionków a ciśnienie krwi jest podkreślana przez każdego kardiologa. W wyniku AF krew zalega w przedsionkach, co może prowadzić do tworzenia się skrzepliny. Osoby z migotaniem przedsionków są bardziej narażone na m.in. udar mózgu (skrzeplina może dotrzeć do mózgu, wywołując atak) czy niewydolność serca.

Mierzenie ciśnienia a migotanie przedsionków – jaki ciśnieniomierz warto kupić?

Jeśli masz zdiagnozowaną arytmię lub chcesz po prostu uprzedzić chorobę, zrezygnuj z klasycznego ciśnieniomierza i postaw na sprzęt przeznaczony dla osób z zaburzeniami pracy serca. Doskonałym jego przykładem jest ciśnieniomierz naramienny Novama Pro. Jest to urządzenie z dokładnością potwierdzoną klinicznymi badaniami. Zapewnia 2 tryby pomiaru, szybki i delikatny, zmniejszając ucisk na kończynę w trakcie badania. Novama Pro uśrednia ostatnie 3 pomiary, eliminując błędy w wyniku, jak i interpretuje wysokość ciśnienia zgodnie z normami WHO. W zestawie dostępny jest także praktyczny stojak z uchwytem na mankiet.

Szukasz niezawodnego ciśnieniomierza z dożywotnią gwarancją? Taki jest ciśnieniomierz naramienny Novama Comfort + AF i IHB. Wykrywa arytmię i migotanie przedsionków, a jego skuteczność potwierdzają badania kliniczne. Model uśrednia ostatnie wyniki, zapewnia pomiar podczas pompowania i ma czytelny ekran z kontrastowym tłem. Nie musisz martwić się o analizę badania – ciśnieniomierz ma funkcję interpretacji wyników pomiaru. Ciekawą propozycją dla osób, które regularnie mierzą ciśnienie przy migotaniu przedsionków, jest Novama Pro Blue. To ciśnieniomierz naramienny z Bluetooth, który umożliwia przesyłanie wyników do dedykowanej aplikacji na startfona. Masz wszystko w jednym miejscu i możesz na bieżąco analizować swój stan zdrowia. Ciśnieniomierz ma duży ekran i 2 tryby pomiaru. Interpretuje wyniki i je uśrednia, jest sprzedawany w zestawie ze stojakiem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, na co dokładnie zwrócić uwagę, kupując ciśnieniomierz? Przeczytaj artykuł, jak dobrać ciśnieniomierz do domowej diagnostyki migotania przedsionków.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.