Temperatura to jeden z podstawowych parametrów życiowych. Aby precyzyjnie określić jej wartość u pacjenta, koniecznie jest zastosowanie dobrej jakości sprzętu diagnostycznego. Termometr medyczny to urządzenie, które charakteryzuje dokładność oraz żywotność – jeden zestaw baterii umożliwia przeprowadzenie ponad kilku tysięcy pomiarów. Taki wynik jest decydowanie lepszy od tego, który może zapewnić najlepszy termometr do użytku domowego. Jaki termometr lekarski warto kupić do gabinetu?

Jakie termometry są używane w szpitalach?

Termometr dla lekarza to niezastąpione narzędzie diagnostyczne. Biorąc pod uwagę liczbę pacjentów, którzy przekraczają drzwi gabinetu lub przychodni, profesjonalny termometr medyczny powinien być wytrzymały – mowa tutaj zarówno o jakość materiałów, jak i samą pracę urządzenia. W tym przypadku nie ma miejsca na pomyłki czy pęknięcie szkła ekranu, które uniemożliwi odczyt wyniku pomiaru. Obecnie kupując termometr do szpitala lub gabinetu, stawia się na medyczny termometr elektroniczny, najczęściej bezdotykowy, co pozwala na higieniczny pomiar temperatury. Badanie jest przeprowadzane w pewnej odległości od ciała pacjenta, nie trzeba pamiętać o dezynfekcji urządzenia czy stosowaniu jednorazowych osłonek. Dobrej jakości urządzeniem, często stosowanym, jest także termometr elektroniczny medyczny do ucha, ponieważ pomiar w tym miejscu pozwala otrzymać wynik najbardziej zbliżony do temperatury wewnątrz ciała.

Termometr medyczny musi charakteryzować szybkość i dokładność pomiaru oraz wygoda użytkowania. Poręczny kształt i odpowiednia waga urządzenia jest szczególnie ważna, jeśli wybieramy termometr dla lekarza realizującego wizyty domowe u pacjentów. Termometr medyczny musi być od razu gotowy do pracy, warto także zwrócić uwagę na to, czy urządzenie wymaga przerw między wykonaniem kolejnych pomiarów. O ile taki termometr do gabinetu może się jeszcze sprawdzić, o tyle w szpitalu, zwłaszcza na SORze, często liczy się czas.

Termometry medyczne bezdotykowe

Niezawodny termometr bezdotykowy dla lekarza to urządzenie wyposażone w najnowsze technologie. Jego cena jest nieco wyższa, jednak jest to sprzęt, z którego korzysta się przez lata. Polecanym termometrem z tej grupy jest przede wszystkim Visiofocus Pro Thermometer. Jest on używany nie tylko w placówkach zdrowotnych, ale i wszędzie tam, gdzie przeprowadzany jest pomiar temperatury na dużej grupie ludzi, na przykład na lotnisku. Visiofocus wykonuje do 1000 pomiarów w ciągu godziny, nie tracąc przy tym na swojej precyzji i szybkości. Sprzęt został wzbogacony o technologię określającą, czy odległość termometru od badanej powierzchni jest poprawna i nie wpływa na zafałszowanie wyniku. Ten termometr medyczny nie traci na jakości w wyniku zmiennej temperatury otoczenia, jego dokładność wynosi 0,1 st. C. Urządzenie ma funkcję automatycznego wyłączania, wykonuje pomiar w ciągu zaledwie 1 sekundy. Do zestawu dołączone jest etui oraz instrukcja obsługi.

Termometr kliniczny

Polecany termometr lekarski i do szpitala to także Riester Ri-Thermo Tympro+ 1835-BT. W tym przypadku jest to termometr do ucha, którego używanie wymaga korzystania z jednorazowych osłonek na końcówkę urządzenia. Termometr wykonuje pomiar w ciągu 1-2 sekund, ma podświetlany ekran, a opcja Bluetooth umożliwia łączność sprzętu z monitorem funkcji życiowych. Na plus jest także żywotność baterii – jeden ich zestaw wystarcza na wykonanie ponad 3000 pomiarów (zakres temperatury to 32-43 st. C). W pamięci urządzenia przechowywanych jest 10 ostatnich pomiarów.

Na koniec jeszcze jedna propozycja, a jest nią termometr do szpitala Riester Ri-Thermo Fastprobe 1830. To termometr elektroniczny medyczny, umożliwiający wykonanie pomiaru oralnego, pod pachą lub rektalnego. Można wybrać jeden z dwóch trybów pracy – standardowy przeprowadza pomiar w 60 sekund, z kolei tryb szybki w ciągu zaledwie 12 sekund. Na jednym zestawie baterii wykonuje się ponad 1000 pomiarów temperatury, konieczne jest stosowanie jednorazowych osłonek. Dodatkowa funkcja licznika ułatwia pomiar pulsu u pacjenta. Jeśli chodzi o zakres temperatury mierzonej, jest to 34-43 st. C, z dokładnością 0,1 st. C.

Te i inne termometry medyczne bezdotykowe i dotykowe są dostępne w naszym sklepie online Novamed. Oferujemy sprzęt wysokiej jakości, certyfikowany, z gwarancją od producenta.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.