Regularne badanie ciśnienia tętniczego w warunkach domowych jest polecane każdej osobie, bez względu na to, czy leczy się kardiologicznie, czy też nie. Zbyt niskie lub wysokie ciśnienie może świadczyć o wielu chorobach, w tym tych przewlekłych. Aby zadbać o dokładność badania, warto postawić na wysokiej jakości sprzęt diagnostyczny. Dodatkowe funkcje ciśnieniomierzy nie tylko ułatwiają przeprowadzenie badania, ale i pozwalają lepiej zadbać o własne zdrowie.

cisnienie

Możliwości ciśnieniomierzy – najwyższej jakości sprzęt w Twoim domu

Jeszcze nie tak dawno dobry ciśnieniomierz miał za zadanie po prostu zmierzyć ciśnienie w warunkach domowych. Tyle i tylko tyle. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia wzbogacone o najnowsze technologie. Dodatkowe funkcje ciśnieniomierzy nie są już czymś rzadkim i to nawet w niższym przedziale cenowym produktów. Regulacja mankietu, gwarancja, duży i czytelny wyświetlacz, etui – standardowe parametry tym razem odkładamy na bok. Na pierwszy plan wysuwają się funkcje dodatkowe takie jak, pomiar w trakcie pompowania, wykrywanie arytmii czy interpretacja wyników badania.

Samodzielne badanie ciśnienia w domu to element profilaktyki zdrowotnej dla osób w każdym wieku. Mimo to wciąż większość osób regularnie mierzących ciśnienie jest w wieku emerytalnym. To oznacza, że mogą mieć pewne kłopoty z obsługą aparatury. Mowa tutaj o zakładaniu mankietu, uczuciu bólu w trakcie samego pomiaru czy wreszcie odczytaniem wyników na ekranie urządzenia. Na szczęście producenci sprzętu medycznego mają to na uwadze. Ciśnieniomierz z funkcją mowy jest doskonałym wyborem dla osób niedowidzących, z kolei ten z technologią bezuciskową sprawdzi się u osób wrażliwych na ucisk kończyny.

Przydatne funkcje ciśnieniomierzy

  1. Funkcja mowy

Ciśnieniomierz automatyczny z funkcją głosową to proste i intuicyjne urządzenie do pomiaru ciśnienia dla osób niedowidzących lub niewidzących. Funkcja mowy pozwala na odtwarzanie komunikatów głosów na temat wyników badania.

  1. Funkcja wykrywania arytmii i migotania przedsionków

Sporą popularnością cieszy się ciśnieniomierz z funkcją wykrywania arytmii i migotania przedsionków. Zaburzenia pracy serca występują u wielu osób, niestety, bardzo często nie dając o sobie znać. Aparaty alarmujące o nieregularnym biciu serca, migotaniu przedsionków stanowią zatem doskonałe uzupełnienie profilaktyki zdrowotnej, niejednokrotnie dając sygnał do umówienia wizyty u kardiologa w celu pogłębienia diagnostyki w kierunku arytmii. Taką funkcję ma np. Novama Comfort + AF.

  1. Pomiar w trakcie pompowania

Przydatne funkcje ciśnieniomierzy dla osób z dużą wrażliwością na dotyk to przede wszystkim mniejszy ucisk w trakcie pomiaru i szybkość samego badania. W przypadku serii ciśnieniomierzy Vitammy Next pomiar ciśnienia jest przeprowadzany już w trakcie samego pompowania mankietu. Sprawdź, dlatego ciśnieniomierze z tej serii są tak dokładne.

  1. Wskaźniki ruchu

Na wynik badania ciśnieniomierzem ma wpływ kilka czynników, w tym sposób założenia mankietu na kończynę, jak i przyjęcie nieruchomej pozycji w trakcie pomiaru. Wiele osób ma z tym problem, dlatego ciśnieniomierz wzbogacony o takie dodatkowe funkcje jak wskaźnik ruchu czy wskaźnik poprawnego założenia mankietu będzie dla nich idealnym wyborem.

  1. System interpretacji wyników

Pomiar ciśnienia to jedno, a interpretacja jego wyniku to drugie. Niektóre osoby mają problem z prawidłową analizą wartości ciśnienia tętniczego. Latami mogą cierpieć z powodu podwyższonego lub przeciwnie – zbyt niskiego ciśnienia, nie zgłaszając tego lekarzowi. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zakup ciśnieniomierza, który interpretuje wynik pomiaru zgodnie z przyjętą skalą WHO. O czytelność wyniku dba m.in. kolorystyka ekranu.

  1. System uśredniania wyniku

Dodatkowa funkcja ciśnieniomierzy, polegająca na uśrednianiu 3 ostatnich wyników, jest ściśle związana z interpretacją wyników oraz dbaniem o prawidłowy, precyzyjny pomiar. Czasami wahania ciśnienia mogą być przypadkowe. Emocje, ruch, wypity zimny napój wpływają na wynik badania, fałszywie go zaniżając lub zawyżając. Powtórzenie pomiaru i uśrednienie wyników pomaga w prawidłowej analizie wartości ciśnienia.

  1. Kliniczna walidacja

Należy podkreślić, że nie wszystkie ciśnieniomierze dostępne na rynku zostały dokładnie przebadane pod kątem swojej precyzji. Ten parametr pozwalają określić badania kliniczne, przeprowadzane przez niezależne stowarzyszenia, jak Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego. Badania tego typu potwierdzają dokładność pomiaru danego ciśnieniomierza i możliwość korzystania z niego przez konkretne grupy pacjentów, na przykład kobiety w ciąży. Warto mieć to na uwadze i dokładnie czytać ulotki sprzętu. W Novamed oferujemy ciśnieniomierze z klinicznie potwierdzoną dokładnością, które mogą być stosowane również przez profesjonalistów. Sprawdź różnicę między ciśnieniomierzem lekarskim a tym do użytku domowego.

  1. Bluetooth

Najnowsze dodatkowe funkcje ciśnieniomierzy to także możliwość synchronizacji urządzenia ze specjalną aplikacją na smartfonie. To z kolei umożliwia zapisywanie i śledzenie postępów w np. obniżaniu czy podwyższaniu ciśnienia. Dzięki aplikacji wyniki pomiarów są dostępne w jednym miejscu, można je także przesłać bezpośrednio do bliskiej osoby, opiekuna czy lekarza pacjenta.

  1. Pamięć pomiarów

Jeśli nie aplikacja, to może wbudowana pamięć ciśnieniomierza na 9, 20, a nawet i 50 pomiarów? Możliwości ciśnieniomierzy w tej kwestii są coraz lepsze. Większość urządzeń dysponuje pamięcią dla dwóch osób, co znacząco ułatwia korzystanie z jednego ciśnieniomierza przez całą rodzinę.

  1. System USB

Przydatna funkcja ciśnieniomierza to także możliwość ładowania go przy pomocy USB i tym samym – zaoszczędzenie nieco na zakupie baterii do urządzenia. W przypadku osób przeprowadzających pomiar codziennie może to być spore udogodnienie.

Nie wiesz, jaki typ ciśnieniomierza wybrać? Koniecznie sprawdź szczegóły oferty Novamed. Znajdziesz u nas ciśnieniomierze z dodatkowymi funkcjami, dostępne w różnych przedziałach cenowych.